Co to jest czek certyfikowany?

17.02.2021
Category: Karta Kredytowa

Jest szansa, że ​​nie wypisujesz prawie tylu czeków, ile kiedyś. Wiele lat temu ludzie wypisywali osobiste czeki na wszystko, od wymiany oleju po sklep spożywczy. Dopiero pod koniec lat 80. lub na początku lat 90. wiele sklepów spożywczych akceptowało nawet karty kredytowe.

Spróbuj teraz wypisać czek osobisty do swojego mechanika lub sprzedawcy w sklepie spożywczym. Prawdopodobnie będą na ciebie patrzeć, jakbyś miał trzy głowy i musiał zadzwonić do ich menedżera.

Są jednak chwile, kiedy kontrole są absolutnie konieczne. W takich momentach często bardzo ważne jest, aby kwota zapisana na czeku znajdowała się na koncie bankowym wypisującej go osoby.

Taki jest cel sprawdzania poświadczonego. To pieczęć akceptacji instytucji finansowej, która mówi odbiorcy, że ma pewność, że po zdeponowaniu pieniądze z powodzeniem zostaną przelane na jego konto.

Może to być krytyczne w przypadku większych transakcji lub zakupów, w przypadku których karta kredytowa nie jest odpowiednia lub nie chcesz nosić przy sobie dużych ilości gotówki.

Co to jest czek certyfikowany?

Jest to czek osobisty wystawiony przez posiadacza konta bankowego, który został zweryfikowany i gwarantowany przez bank wydający. W większości przypadków jest to zwykły czek, który został wcześniej wypisany. Następnie bank sprawdza, czy środki są dostępne i stempluje czek jako poświadczony przez instytucję.

Ponieważ bank potwierdził, że pieniądze znajdują się na koncie, odłożył tę kwotę na koncie. Nie będziesz mógł go wycofać ani w inny sposób z niego skorzystać. Zamiast tego jest przechowywany, dopóki nie zostanie zdeponowany na koncie odbiorcy.

Czy czek certyfikowany może zostać odbity?

To praktycznie niemożliwe. To jest powód, dla którego są popularną formą przelewu dużych ilości gotówki, w przypadku gdy karta debetowa lub kredytowa może być nieodpowiednia lub niewykonalna.

Czym czeki kasjerskie różnią się od czeków certyfikowanych?

Czek kasjerski przechodzi ten sam proces weryfikacji, co czek potwierdzony i oba są uważane za „czeki oficjalne. Więc skąd ta różnica? Odpowiedź brzmi: skąd pochodzą pieniądze.

Za pomocą czeku potwierdzonego bank sprawdza, czy pieniądze znajdują się na Twoim koncie, a środki są pobierane, gdy czek jest zdeponowany lub zrealizowany. Czek kasjerski działa w ten sam sposób, z wyjątkiem tego, że środki nie są pobierane z konta bankowego, ale opłacane gotówką.

Zamiast gwarantować, że pieniądze są na koncie, kupujesz czek kasjerski w sposób podobny do przekazu pieniężnego. Poza tą małą różnicą czeki certyfikowane i kasjerskie są praktycznie identyczne.

Jak uzyskać potwierdzony czek?

Zaczyna się jak każdy inny czek. Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to wpisać kwotę, adresata i podpisać go. Zanieś czek do swojego banku, a kasjer potwierdzi to za Ciebie.

Oznacza to, że kasjer sprawdzi, czy masz te pieniądze na koncie, wstrzyma je i zazwyczaj podstempluje czek jako potwierdzony przez bank. Bank gwarantuje następnie tę kwotę odbiorcy czeku.

Aby je otrzymać, musisz mieć konto czekowe. Jeśli go nie masz, możesz zamiast tego otrzymać czek kasjerski.

Musisz tylko przynieść gotówkę lub użyć karty debetowej, jeśli kwota jest wystarczająco mała i powinna działać tak samo, jak czek poświadczony. W końcu czek kasjerski wychodzi z konta banku zamiast z konta czekowego.

Przekazy pieniężneOpcją może być również przekaz pieniężny, chociaż przekaz pieniężny zwykle ma limit wartości. Na przykład poczta w USA wydaje przekazy pieniężne, ale ich limit wynosi tylko 1000 USD. Przekazy pieniężne działają zwykle tak samo, jak czek kasjerski.

Płacisz gotówką, a pieniądze są pobierane z konta emitenta, a nie z konta osobistego. Z drugiej strony certyfikowane czeki mogą być na dowolną kwotę, o ile masz wystarczające środki na koncie.

Ile kosztuje potwierdzenie czeku?

Bez względu na to, co robisz obecnie ze swoim bankiem, zawsze wydaje się, że jest z tym związana opłata. Niezależnie od tego, czy jest to opłata za debet, czy wysokie opłaty za bankomat, wydają się być wszechobecne. Otrzymanie czeku poświadczonego nie różni się od siebie i większość banków pobiera niewielką opłatę za jego uzyskanie.

Jaki jest średni koszt certyfikowanego czeku?

Spodziewaj się zapłacić od 8 do 15 USD. Ta opłata jest czasami zniesiona, jeśli masz konto specjalistyczne lub premium w swoim banku. Istnieją również sytuacje, w których bank nie pobiera za to opłat lub oferuje bezpłatne czeki kasjerskie.

Sprawdź w swoim banku lub spółdzielczej spółce kredytowej. Zasady różnią się w zależności nie tylko od banku lub kasy, ale także od relacji z nimi. Jeśli istnieje opłata, nigdy nie zaszkodzi poprosić kasjera o jej rezygnację. Możesz mieć szczęście.

Co się stanie, jeśli stracisz poświadczony czek?

Oto bardzo krótka rada: nie trać poświadczonego czeku.

O ile nie jest to fałszywe, zostało zagwarantowane przez bank, który je wydał. Nie mogą po prostu anulować czeku, ponieważ zniweczyłoby to cały cel jego certyfikacji.

Nie mogą również po prostu wystawić czeku zastępczego, ponieważ wtedy mieliby dwa certyfikowane czeki, które gwarantują na tę samą kwotę pieniędzy.

Więc jeszcze raz: nie trać potwierdzonego czeku.

Gwarancja odszkodowaniaJeśli to zrobisz, Twój bank prawdopodobnie sprawi, że otrzymasz gwarancję odszkodowania. Słyszałeś kiedyś o obligacji odszkodowawczej? Nie, nie sądziliśmy. Miejmy nadzieję, że nigdy nie będziesz musiał się z nim uporać.

Czym dokładnie jest kaucja odszkodowawcza?

Jest to gwarancja, która gwarantuje, że bank nie ponosi odpowiedzialności za drugi czek, ponieważ jest już odpowiedzialny za pierwszy czek. Będziesz musiał skontaktować się z brokerem ubezpieczeniowym, aby sprawdzić, czy w ogóle wystawi Ci gwarancję odszkodowawczą.

Jeśli tak się stanie, Twój bank może nadal zmusić Cię do odczekania 30 do 90 dni przed wydaniem wymiany. W zależności od potrzeb dotyczących funduszy czekowych może to bardzo utrudnić Twoją oś czasu.

Dlaczego potrzebujesz certyfikowanego czeku?

Ponieważ jest zweryfikowany i gwarantowany, jest uważany za równie dobry jak gotówka.

Kiedy dokonujesz wpłaty, bank odbierający zwykle każe ci czekać tylko jeden dzień roboczy, zanim uzyskasz dostęp do środków. Jeśli jednak kwota przekracza 5000 USD, mogą spowodować, że zaczekasz, aż czek zostanie rozliczony.

To świetny sposób na uniknięcie noszenia przy sobie dużych ilości gotówki. O wiele łatwiej jest mieć jedną kartkę papieru niż setki rachunków. Chroni Cię przed potencjalną kradzieżą i zapewnia płynniejszą transakcję.

Duże zakupyCertyfikowane czeki świetnie sprawdzają się również w przypadku dużych zakupów, w przypadku których nie można użyć karty kredytowej. Jeden będzie prawdopodobnie potrzebny, jeśli wpłacasz zaliczkę na dom lub kupujesz samochód za gotówkę.

Chociaż głównym powodem korzystania z nich jest ochrona Ciebie i odbiorcy przed koniecznością noszenia przy sobie dużych ilości pieniędzy, ma to również inną korzyść.

Papierowy szlakTworzy papierową ścieżkę zakupu i może chronić Cię w przypadku jakichkolwiek nieporozumień lub nieporozumień między Tobą a odbiorcą.

Może również służyć jako dowód zakupu. Dzięki temu odbiorca ma pewność, że pospiesznie wypisany czek osobisty nie może. Nie oznacza to, że sfałszowanie certyfikowanego czeku jest niemożliwe, ale jest o wiele mniej prawdopodobne.

Jak możesz sprawdzić, czy nie jest sfałszowany?

Nie jest niezawodny i, jak wielokrotnie widzieliśmy, prawie wszystko można sfałszować, sfałszować, skopiować lub ukraść. Dotyczy to również czeków poświadczonych, chociaż są one trudniejsze do podrobienia niż czek osobisty.

Oto krótka lista rzeczy, które należy sprawdzić, aby ustalić, czy Twój certyfikowany czek jest prawdziwy. Ostatecznie jednak ostateczna decyzja w tej sprawie należy do Ciebie. Jeśli nadal nie jesteś pewien, zdeponuj go i poczekaj, aż zostanie wyczyszczony, przed zakończeniem transakcji.

 • Poszukaj znaku wodnego – jeśli czek został specjalnie wydrukowany przez bank, może mieć dodatkowe znaki identyfikacyjne.
 • Poszukaj dwóch podpisów – często wymaga to podpisu dwóch pracowników banku. Poszukaj błędów w pisowni lub druku – to powinno być oczywiste, ale jeśli jest to kiepskie fałszerstwo, może zawierać błędy ortograficzne lub drukarskie. Ponadto fałszerstwo prawdopodobnie nie będzie miało znaków wodnych i może mieć krwawienie na wydrukowanej części czeku. Skontaktuj się bezpośrednio z bankiem – Jeśli podejrzewasz, że coś jest nie tak, zawsze możesz zadzwonić do banku i zweryfikować autentyczność czeku. Jeśli jesteś niesamowicie ostrożny, możesz nawet udać się do banku wydającego i sprawdzić, czy jest prawdziwy. Wiedz, z kim masz do czynienia – właściciel domu lub bank otrzymujący zaliczkę na dom będzie traktować potwierdzony czek inaczej niż ktoś, kto sprzedaje samochód spoza Craigslist. Jeśli nie znasz dobrze osoby dokonującej zakupu, możesz wykonać dodatkowe kroki, aby upewnić się, że nie zostaniesz oszukany.Co się stanie, jeśli zdeponujesz fałszywy czek poświadczony?

  Jeśli czek jest fałszywy, a Ty go zaakceptujesz i zdeponujesz, możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności za całą kwotę czeku. Dobrym pomysłem jest uwierzytelnienie czeku, jeśli nie masz pewności lub nie znasz osobiście wystawcy. Zawsze lepiej być bezpiecznym niż żałować.

  Podsumowanie

  Poświadczone czeki mogą uchronić emitenta i odbiorcę przed błędami i oszukańczymi działaniami. To wygodny sposób na opłacenie dużych przedmiotów, takich jak samochody, łodzie, a nawet zaliczka na dom.

  Zapewniają znacznie prostszy proces i z wielu powodów znacznie lepszą opcję niż noszenie dużych ilości gotówki.

  Jak w przypadku każdej transakcji, musisz być mądry. Jeśli jesteś odbiorcą, sprawdź, czy jest autentyczny.

  Jeśli pobierasz z konta poświadczony czek, upewnij się, że nie zgubisz czeku. Certyfikowane kontrole mogą się przydać w pewnych sytuacjach, ale tak jak w przypadku każdej sprawy finansowej, należy zachować strategię i postępować ostrożnie.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy