Co to jest twarde zapytanie kredytowe?

Co to jest twarde zapytanie kredytowe?
16.03.2021
Category: Konto Bankowe

Definicja i przykład zapytania o twardy kredyt

  • Dzielić
  • Kołek
  • E-mail

Don Mason / Getty Images

Twarde zapytanie kredytowe ma miejsce, gdy ktoś prosi o sprawdzenie raportu kredytowego w związku z złożonym przez Ciebie wnioskiem o kredyt.

Co to jest twarde zapytanie kredytowe?

Twarde zapytania kredytowe mają wpływ na Twoją zdolność kredytową, a miękkie zapytania nie. Czasami określa się je jako „twarde wyciągi”, ponieważ wierzyciel wyciągnął raport kredytowy. Składając wniosek o kartę kredytową lub pożyczkę, wyrażasz dorozumianą zgodę na takie zapytania – pożyczkodawca z pewnością będzie chciał poznać Twoją historię kredytową przed przekazaniem Ci pieniędzy. Będą chcieli sprawdzić Twój kredyt.

Wierzyciel lub pożyczkodawca powinien poinformować Cię, jakiego rodzaju dochodzenie ma zostać skierowane – szczególnie jeśli o to poprosisz – abyś mógł zdecydować, czy chcesz kontynuować rozpatrywanie wniosku, czy też prośbę.

Jak działają zapytania kredytowe

Zapytanie o raport kredytowy ma miejsce, gdy ktoś prosi o wgląd w raport kredytowy. Wszystkie zapytania zgłoszone w ciągu ostatnich dwóch lat są cytowane w dedykowanej sekcji Twojego raportu, co ułatwia innym uzyskanie jasnego obrazu Twojej zdolności kredytowej.

Wszystkie zapytania – twarde i miękkie – pozostają w raporcie kredytowym przez okres dwóch lat, ale tylko trudne zapytania będą miały wpływ na Twoją zdolność kredytową i tylko przez jeden rok. Miękkie zapytania nie mają żadnego wpływu na Twoją zdolność kredytową.

Zapytania mogą stanowić finanso nawet 10% Twojej oceny kredytowej, w zależności od używanego modelu scoringowego.

Twoja zdolność kredytowa może spaść o kilka punktów i spowodować odmowę przyznania kredytu, jeśli pojawi się zbyt wiele trudnych zapytań.

W takim przypadku pożyczkodawcy mają tendencję do myślenia, że ​​starasz się o zbyt duży kredyt, być może dlatego, że nie jesteś wypłacalny lub desperacko pragniesz uzyskać pożyczkę.

FICO – usługa oceny zdolności kredytowej i twórca najczęściej używanej oceny kredytowej – wskazuje, że oprócz twardych zapytań kredytowych w grę wchodzi szereg innych czynników. Obejmują one liczbę ostatnio otwartych kont, ile czasu minęło od otwarcia ostatniego konta oraz czas od ostatniego zapytania. W rezultacie wiele osób nie zostanie dotkniętych jednym lub dwoma dodatkowymi trudnymi pytaniami, szczególnie jeśli mają dość dobre wyniki na początku. Wcześniejsze  

W raporcie kredytowym mogą pojawić się dziesiątki zapytań, ponieważ różni pożyczkodawcy próbują zakwalifikować Cię do kredytu hipotecznego lub kredytu samochodowego, szczególnie jeśli szukasz najlepszej oferty.

Na szczęście wszystkie zapytania o podobny kredyt – na przykład wszystkie dotyczące finansowania automatycznego – są generalnie traktowane jako pojedyncze zapytanie, gdy są kierowane w określonych ramach czasowych, od 14 do 45 dni. Zależy to od tego, który model oceny zdolności kredytowej jest używany do obliczenia Twojej zdolności kredytowej.

Alternatywy dla twardych zapytań kredytowych

Miękkie zapytania są kierowane, gdy firma sprawdza raport kredytowy w celu wstępnej selekcji pod kątem określonych produktów lub usług bez żadnych działań lub zgody z Twojej strony.

Te oferty kart kredytowych, które rutynowo otrzymujesz pocztą, z informacją, że jesteś „wstępnie zakwalifikowany”, są najlepszym przykładem. To po prostu oznacza, że ​​zostałeś wybrany do ubiegania się o kartę. Nie oznacza to, że otrzymałeś zezwolenie na kartę, ponieważ nikt tak naprawdę jeszcze nie przejrzał całego raportu kredytowego. Po prostu spojrzeli na twój profil. Są to delikatne pytania i nie należy się ich obawiać.

To samo dotyczy sytuacji, gdy poprosisz o kopię własnego raportu kredytowego lub jeśli zezwalasz potencjalnemu pracodawcy na przejrzenie raportu. Są to zarówno zapytania miękkie, jak i wszelkie prośby od firmy ubezpieczeniowej w celu ustalenia składek na polisy. Wcześniejsze  

Miękkie zapytania nie pojawiają się w wersji raportu kredytowego, którą widzą wierzyciele i pożyczkodawcy – tylko Ty możesz je wyświetlić, sporządzając własny raport.

Im mniej masz ostatnich zapytań o kredyt i im są starsze, tym mniejszy wpływ. Aby chronić swoją zdolność kredytową, ważne jest, aby Twoje wnioski kredytowe były jak najmniejsze.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy