Dlaczego amerykańskie firmy wybierają Chiny zamiast wszystkich innych

17.02.2021
Category: Możesz Zrobić

Szanghaj z góry. Będąc niegdyś miastem biedaków, jako chińskie finanse przewyższy Hongkong. [+] kapitał w ciągu jednego pokolenia.

Jeśli chodzi o know-how w zakresie produkcji na rynkach wschodzących, niezawodność, stabilność waluty, bezpieczeństwo i rozwój rynku krajowego, Chiny zajmują pierwsze miejsce. Reszta to raczej numer 100.

W krajach rozwijających się nikt nie zbliża się do Chin. I właśnie dlatego amerykańskie firmy są tak uparte, aby tam pozostać. Wojna handlowa będzie musiała się znacznie pogorszyć, zanim będą zmuszeni szukać gdzie indziej.

W zeszłym tygodniu jedna z największych grup lobbujących na rzecz amerykańskich korporacji międzynarodowych w Chinach, Rada Biznesu USA i Chin, opublikowała coroczną ankietę wśród członków. Chiny były nadal tak samo lub bardziej dochodowe niż inne rynki wschodzące, na których otworzyły sklep lub zaopatrzyły się w źródła.

Tylko 3% stwierdziło, że przenosi się do USA z powodu ceł. Mniej niż 7% stwierdziło, że opuszcza Chiny.

Dlaczego amerykańskie firmy tak bardzo kochają Chiny? Nie może być tylko ze względu na swój rozmiar. Indie są porównywalnie duże i przyjaźniejsze dla Stanów Zjednoczonych. Brazylia jest dość duża – i bliżej. Meksyk, jeszcze bliżej.

Co jest takiego wspaniałego w Chinach?

Dlaczego nie pozyskać z Meksyku? Jest bliżej Stanów Zjednoczonych i ma umowę o wolnym handlu.

Susana Gonzalez / 2016 Bloomberg Finance LP

House przepuszcza rachunek za bodźce w wysokości 2,2 biliona dolarów, ale to nie oznacza 1200 dolarów czeków i więcej zasiłków dla bezrobotnych jest w drodzeAktualizacja bodźca: po raporcie Lackluster Jobs i bombshell Trump Covid-19, Pelosi sygnalizuje, że umowa jest nadal możliwaAktualizacja bodźca: Mnuchin mówi, że następny rachunek obejmujący 1200 $ czeków „ Jeśli jest umowa ”, oferuje Pelosi 1,6 biliona dolarówZapomnij o polityce. Zapomnij, że jest to państwo jednopartyjne, które cenzuruje swoją ludność i ma teraz mniejszości religijne w tak zwanych „obozach reedukacyjnych w dalekich zachodnich Chinach.

Szczerze mówiąc, czy coś z tego ma znaczenie dla międzynarodowej korporacji? O ile nie narazili się komunistycznym przywódcom lub nie robią interesów ze stronami uznanymi za odpowiedzialne za łamanie praw człowieka, to zapewne nie ma to dla nich większego znaczenia. Gdzie jest firma, która przestała robić interesy z Chinami ze względu na kwestie związane z prawami człowieka?

W rzeczywistości wiele firm, które zaopatrują się w Chinach, takich jak Apple, jest częścią tak zwanych funduszy inwestycyjnych ESG, które inwestują w to, co oznacza ten skrót: firmy dobre dla środowiska, dobre w zakresie odpowiedzialności społecznej i posiadające dobry ład korporacyjny.

W przypadku inwestorów portfelowych wiele najlepiej ocenianych funduszy inwestycyjnych, takich jak pięciogwiazdkowy Calvert Emerging Markets Equity (CVMIX) z oceną Morningstar, które inwestuje w spółki uważane za dobrych stewardów środowiskowych, którzy płacą kobietom tyle samo, co mężczyźni, zajmują czołowe chińskie korporacje, takie jak Alibaba i Mengniu Dairy.

Pokonaj Chiny, ile chcesz – prawda jest taka, że ​​firmy w przeważającej mierze chcą tam być. Zarządzający portfelami również chcą.

Niewzruszony. Przedstawiciel USA ds. Handlu Robert Lighthizer ze środka rozmawia z wicepremierem Chin Liu He. [+], na co patrzy Sekretarz Skarbu Steven Mnuchin w lipcu 2019 r. w Szanghaju. (Zdjęcie AP / Ng Han Guan, basen)

Z perspektywy korporacyjnej, oto, co sprawia, że ​​Chiny są lepsze od reszty.

To 35% w Indiach, 34% w Brazylii i 30% w Meksyku. Od samego początku Chiny są co najmniej 5% tańsze.

Pięć procent nie będzie decydującym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji, czy założyć fabrykę w Chinach. Ale te kwestie na pewno będą.

Chiny są krajem komunistycznym, więc można by oczekiwać, że ich pracownicy będą mieli prawa do rokowań zbiorowych i inne prawa. Chociaż prawa pracownicze są teraz w Chinach surowsze niż nawet pięć lat temu, a płace rosną, płace w Chinach są nadal niższe niż w Brazylii i Meksyku.

Jeśli chodzi o prawa pracownicze, według Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych Chiny zajmują 5 miejsce w skali od 1 do 5 jako jeden z najgorszych krajów na świecie pod względem liczby pracowników. Indie są równie złe, co oznacza, że ​​są to miejsce, w którym firmy mogą łatwiej wyzyskiwać pracowników.

Meksyk to 4, a Brazylia to 3.

Brazylia ma jedne z najsurowszych przepisów prawa pracy. Powodzenia w zwolnieniu kogoś w Brazylii lub pokonaniu sprawy związkowej w sądzie.

Silne prawa pracownicze, które faworyzują związki zawodowe, wydają się być nieatrakcyjne dla światowego kapitału poszukującego tanich środków i niewielkich dramatów. Chiny mają z jednej strony stosunkowo słabą ochronę siły roboczej, az drugiej zróżnicowaną pulę talentów – od pracowników fabryk szwalniczych po naukowców i innych zaawansowanych technologicznie operatorów obrabiarek. Są ich setki tysięcy. Żaden kraj tego nie ma.

Chińscy pracownicy na świat: „Wszystko, co możesz zrobić, my też możemy. I szybciej. I taniej.

Tomohiro Ohsumi / 2015 Bloomberg Finance LP

Co więcej, chociaż Indie mają podobną sytuację kadrową pod względem praw i wielkości, rząd już dawno zdecydował się skupić na byciu twórcą oprogramowania i eksporterem usług IT.

Jako gospodarka Indie są znane ze swoich firm IT i być może z producentów leków generycznych. Chiny prześcigają je pod względem leków generycznych.

Chiny są znane z produkcji wszystkiego. Potrzebujesz panelu ogniw fotowoltaicznych do drona? Chiny to potrafią. Potrzebujesz pływaka do swojego basenu? Chiny to rozumieją. To dziwne, że Alibaba i Tencent nie wydzieliły jeszcze własnej jednostki outsourcingu IT, aby konkurować z Infosys.

Indie również zmieniają rządy co kilka lat i dopiero niedawno ujednoliciły swój kodeks podatkowy między stanami. Chiny nie mają żadnego z tych problemów. Ciągłość ułatwia życie firmom. To o jeden ból głowy mniej.

Prowadzenie działalności gospodarczej w każdym kraju wiąże się z ukrytymi kosztami. Podatki można umorzyć. Jednak kraje takie jak Brazylia mają ukryte podatki, których trudno uniknąć. Zwykłe konto firmowe na telefon komórkowy jest opodatkowane prawie tak samo, jak stawka podatku od osób prawnych.

Oprócz kosztów podatkowych istnieje koszt logistyczny związany z transportem towarów z jednego stanu do drugiego, z jednego kraju do drugiego.

Brazylia słynie z bałaganu logistycznego. Ma może trzy przyzwoite porty. Chiny dominują po lewej stronie portu. Jego porty morskie są światowej klasy. Nie ma niczego podobnego w Ameryce Łacińskiej czy w Indiach.

Porty w Meksyku są rządzone przez kartele, jak niedawno powiedział prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador o korupcji w dwóch portach i stacjach celnych w kraju.

Indie mogłyby być dobrym rozwiązaniem ze względu na swoją lokalizację, ale ich infrastruktura portowa nie znajduje się w pobliżu Chin, więc koszty logistyczne mogą być wyższe w zależności od produktu i miejsca docelowego.

Jest też korupcja i przestępczość, które utrudniają prowadzenie interesów w tych krajach.

Żołnierze wojskowi patrolują ulicę w Rio de Janeiro w Brazylii. To nie jest bezpieczniejsze. Chcesz, aby Twój. [+] widżety w Copacabana?

Dado Galdieri / 2017 Bloomberg Finance LP

Chiny są skorumpowane. Ale nie tak skorumpowany jak każdy inny duży rynek wschodzący.

Według Indeksu Percepcji Korupcji Transparency International z 2018 r. Chiny zajmują 87. miejsce na 180 krajów. Indie są lepsze na 78. pozycji Brazylia zajmuje 105., a Meksyk jest okropny na 138. miejscu, równy Rosji, krajowi, który wszyscy na rynku nazywają Dzikim Wschodem.

Według Transparency International, małe kraje Azji Południowo-Wschodniej, które czerpią korzyści z budowania fabryk przez chińskich producentów, nie są dużo lepsze. Wietnam zajmuje 117 miejsce na 180. Większa korupcja często oznacza, że ​​firmy muszą stawić czoła łapówkom i innym taktykom silnej ręki ze strony polityków i organów regulacyjnych, aby prowadzić interesy.

Postrzeganie korupcji w Chinach nie jest świetne. Ale przestępczość jest niska.

W Chinach przestępczość nie jest tak powszechna, jak gdzie indziej na rynkach wschodzących. Indie, Meksyk i Brazylia są o wiele bardziej niebezpieczne. Jeśli w grę wchodzi jakość życia pracowników ekspatriantów, budowa fabryki w tych krajach jest mniej bezpieczna niż budowa fabryki w Chinach.

Inwestowanie w operacje w Rio de Janeiro i redukcja amerykańskich pracowników może wydawać się kuszące, ale Rio jest jednym z najbardziej niebezpiecznych miast na świecie, co jest jednym z powodów, dla których niewiele firm w ogóle je rozważa.

Słabe przepisy dotyczące ochrony środowiska w Indiach sprawiają, że jest to jedno z najbardziej zanieczyszczonych miejsc w okolicy. Mógłby. [+] emigranci chcą tu mieszkać?

Ruhani Kaur / 2018 Bloomberg Finance LP

Chiny są również zanieczyszczone i mają niską jakość powietrza. Ale Chiny są bardziej aktywne pod tym względem niż ktokolwiek inny. Zainwestowali w sprawną szybką kolej. I są największymi producentami pojazdów elektrycznych. Rząd nakłada na producentów węgla i zakłady energetyczne opodatkowanie, próbując zredukować paliwa kopalne. Przed nimi długa droga, ale wszystko to stwarza możliwości dla firm amerykańskich, które chcą obsługiwać rynek chiński.

Brazylia jest tego dobrym przykładem. Firmy od Goldman Sachs po Shell Oil były dużymi inwestorami w brazylijski etanol z trzciny cukrowej, kiedy rząd nałożył na to 10% mieszankę benzyny. Była to wyjątkowa okazja dla Brazylii, więc firmy chciały być tego częścią.

Poza tym Brazylia jest jednym z najczystszych producentów paliwa na świecie dzięki swojej hydroelektrycznej sieci energetycznej. Poza Rio i SPaulo większość miast w Brazylii ma czyste powietrze.

Ale prąd w Brazylii, pomimo darmowego zaopatrzenia w wodę, nie jest tani.

  • Niższe koszty energii:Jeśli jesteś firmą zaniepokojoną cenami energii elektrycznej (a do tego brazylijskimi podatkami), Chiny są lepsze za zaledwie 0,08 USD za kilowatogodzinę.

    Czy to z powodu ogromnej elektrowni Three Gorges Dam na Jangcy? Prawdopodobnie nie. Czy jest to spowodowane dotacjami ze strony państwa? Prawdopodobnie. Niezależnie od tego, utrzymanie włączonego światła w Chinach jest tańsze niż w Brazylii i Meksyku.

    Obfita siła robocza, od wykwalifikowanych do niewykwalifikowanych, słabe związki, stabilna waluta i polityka, światowej klasy logistyka i bezpieczniejsze miejsce do prowadzenia interesów sprawiają, że Chiny są lepsze od reszty.

    Patrząc na duże rynki wschodzące jako możliwą alternatywę i jest jasne: albo Brazylia, Meksyk i Indie zreformują swoje uciążliwe stawki podatkowe, ulepszą swoją infrastrukturę, aby pomóc eksporterom i drastycznie zmniejszyć wskaźniki przestępczości z użyciem przemocy, albo nigdy nie będą konkurować z Chinami o zagraniczne kapitał.

    W globalnej gospodarce, w której kapitał szuka najlepszego zwrotu, są co najmniej trzy kroki do tyłu.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy