Dlaczego mam złą zdolność kredytową?

17.02.2021

Dowiedz się, dlaczego możesz mieć złą zdolność kredytową i co zrobić, jeśli pożyczkodawca odrzuci Twój wniosek z powodu słabej lub niskiej oceny kredytowej.

Aktualizacja oceny kredytowej koronawirusa (COVID-19)

Agencje informacji kredytowej obiecały, że nie wpłynie to na wyniki kredytowe, jeśli ludzie skorzystają z wakacji spłaty kredytu hipotecznego podczas wybuchu koronawirusa.

Więcej najnowszych aktualizacji i porad związanych z wybuchem COVID-19 można znaleźć w naszej dedykowanej sekcji What’s? Centrum informacji o koronawirusie.

Co to jest zła ocena kredytowa?

Nikt nie ma jednej „oceny kredytowej ani „oceny, którą pożyczkodawcy wykorzystają, decydując, czy przyjąć Cię jako klienta.

Nie ma też czegoś takiego jak „czarna lista kredytów. Zamiast tego każdy pożyczkodawca, do którego się ubiegasz, przeprowadzi własną ocenę, aby zdecydować, czy zaoferować Ci kredyt.

Jednak posiadanie wadliwej historii kredytowej zwiększa prawdopodobieństwo odrzucenia wniosku, gdy ubiegasz się o pożyczkę.

Dlaczego mogę mieć złą zdolność kredytową?

Jeśli nie będziesz przestrzegać warunków pierwotnej umowy kredytowej, informacja o tym pojawi się w raporcie kredytowym.

Na przykład opóźnienie spłaty karty kredytowej lub pożyczki lub całkowite ich pominięcie utrudni Ci możliwość zaciągnięcia pożyczki w przyszłości.

Podobnie ogłoszenie upadłości, zawarcie dobrowolnego porozumienia indywidualnego (IVA) lub orzeczenie sądu okręgowego (CCJ) przeciwko Tobie negatywnie wpłynie na Twoją zdolność kredytową.

Nawet dokonywanie co miesiąc minimalnej spłaty na karcie kredytowej może mieć niekorzystny wpływ na raport kredytowy, ponieważ może to doprowadzić pożyczkodawców do założenia, że ​​masz trudności ze spłatą długów.

Jeśli masz kłopoty finansowe i nie możesz już zarządzać swoimi długami, ważne jest, aby jak najszybciej skontaktować się z pożyczkodawcami, aby ich poinformować i poprosić o pomoc.

Lepiej jest poznać fakty z góry, niż wielokrotnie przegapić spłatę kredytu lub karty kredytowej bez żadnego wyjaśnienia.

Dowiedz się więcej: Jak radzić sobie z długami

Koronawirus: czy odroczenie płatności wpłynie na moją zdolność kredytową?

31 marca agencje informacji kredytowej Experian, Equifax i TransUnion potwierdziły, że właściciele domów będą chronieni w momencie wykupienia kredytu hipotecznego.

Agencje wspólnie wprowadziły specjalny środek zwany „awaryjnym zamrożeniem płatności. Będzie to oznaczać, że ocena kredytowa zostanie utrzymana na obecnym poziomie przez czas trwania urlopu płatniczego.

To oficjalne ogłoszenie jest zgodne z wytycznymi organu handlowego UK Finance z marca, który stwierdził, że dostawcy kredytów hipotecznych muszą „dołożyć wszelkich starań, aby dni wolne od spłaty nie uszkodziły plików kredytowych.

Dlaczego brak długu może dać mi złą zdolność kredytową?

Jeśli nigdy nie pożyczałeś pieniędzy, możesz założyć, że oznacza to, że masz dobrą zdolność kredytową. W rzeczywistości jest to mało prawdopodobne.

Dzieje się tak, ponieważ podczas oceny Twojego wniosku pożyczkodawcy szukają dowodów na to, że będziesz w stanie spłacić to, co pożyczyłeś, więc brak historii pomyślnych spłat może być dla Ciebie obciążony.

W rezultacie może się okazać, że odmówiono Ci skorzystania z wiodących na rynku kart kredytowych i pożyczek, nawet jeśli możesz sobie pozwolić na ich spłatę.

Co mam zrobić, jeśli odmówiono mi kredytu?

Jeśli odmówiono Ci kredytu, nie masz prawa, aby dowiedzieć się, dlaczego.

Jeżeli odmowa jest oparta na informacjach uzyskanych od agencji informacji kredytowej, kredytodawca musi po prostu poinformować pożyczkobiorcę, że tak jest, i podać szczegółowe informacje dotyczące danej agencji.

Nie są zobowiązani do udzielania dalszych informacji, ale zawsze warto o to zapytać.

Jeśli uważasz, że niesłusznie odmówiono Ci przyznania kredytu, możesz odwołać się i podać dodatkowe informacje na poparcie swojego wniosku.

Jeśli decyzja o nie pożyczaniu została podjęta przez zautomatyzowany system, możesz poprosić o ponowne rozpatrzenie.

Jeśli nadal nie możesz uzyskać kredytu, o który pierwotnie się ubiegałeś, ważne jest, aby nie ubiegać się natychmiast o kolejną kartę kredytową lub pożyczkę, ponieważ może to spowodować dalsze problemy.

Zamiast tego powinieneś sprawdzić swój raport kredytowy i podjąć kroki w celu poprawy swojej zdolności kredytowej przed podjęciem próby zaciągnięcia pożyczki od innego pożyczkodawcy.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy