Jak jest finansowany ZAiKS i na co przeznacza pieniążki?

Finanse ZAiKS-u powinny być bardziej przejrzyste

Ktoś, kto dostaje złote płyty, żyje z tantiem, jest z systemu zadowolony. Jednak poza kilkoma największymi nazwiskami, artyści bardzo narzekają na OZZ-y. W szczególnie na ZAiKS - twierdzi Fundacja Republikańska. Dodaje, hdy na kontach stowarzyszenia Alians Autorów i Kompozytorów Scenicznych jest ponad 1 mld zł. - Dzieli gryzie tak, że kwota ów zamiast maleć, rośnie a mianowicie wskazuj Radosław Żydok spośród fundacji.

Fundacja Republikańska przygotowała raport o organizacjach zbiorowego zarządzania prawami autorskimi (taką jest m. in. ZAiKS) w UE, NA JUKATAN i Kanadzie. Szuka przy nim możliwości usprawnienia ich funkcjonowania.

- Biznes skarży się bowiem, hdy OZZ-y są wobec faceta opresyjne, a sposób pobierania tantiem jest trudny do odwiedzenia zrozumienia. Już pomijając to, hdy są one wielokrotnie pobierane od tych samych dzieł, gdyż stacje radiowe płacą za ich emitowanie, natomiast potem np. fryzjer, który to puszcza daną stację radiową swoim klientom, też za to płaci - mówi Żydok.

Jak działa ZAiKS?

Podstawowy wniosek z papieru, zdaniem autorów, jest taki, że organizacje te istnieją dobrze kontrolowane jeśli idzie o ustalanie wysokości należności od użytkowników, lecz zasady dystrybuowania zgromadzonych funduszy istnieją ustalane wewnętrzne. Rafał Żydok argumentuje:

Stąd rajcuje się podejrzenie, że te pieniądze nie są sprawiedliwie dzielone. Ten argument spada przede wszystkim z warg mniej znanych artystów.

Przykładowo w środowisku rodzimych raperów, wydawców hip-hopowych ZAiKS ma bardzo złą opinię. Dlatego, że system ów jest niedostosowany do jakichkolwiek bądź innowacji w sposobie docierania do klienta, jak handel internetowa. W efekcie takowym wykonawcom często nie opłaca się sprzedawać przez internet swych dzieł, ponieważ stałe miesięczne opłaty są wyższe niźli to, co oni zarabiają. Tacy artyści czują się przez system skrzywdzeni.

Przede wszystkim potrzebny wydaje się być większy nadzór nad mechanizmami wewnątrz OZZ, ich finansami. Dziś problem polega w tym, że OZZ-y posiadają formę stowarzyszeń. Jednak są to stowarzyszenia bardzo nieprzeciętne - nie ma bowiem chyba innych stowarzyszeń na terytorium polski, które miałyby setki mln złotych w aktywach.

A z drugiej witryny organizacje te rozliczają się, jak spółki handlowe. Pierwotnego sprawozdania finansowe są nadzwyczaj skomplikowane, do ich rozgryzienia potrzeba biegłego rewidenta. Owe organizacje się bronią, iż takie jest prawo, hdy wypełniają wszystkie wymagania i my się zgadzamy, że rzeczywiście takie jest upoważnienie. To jednak nie znaczy, że to prawo jest dobre. Wszystko wskazuje dzięki to, że właśnie przy systemie prawnym tkwi problem.

Artyści czekają dzięki wypłatę tantiem z ZAiKS-u około dwóch lat

Przedstawiciel Fundacji Republikańskiej podaje w niepewność wysokość kosztów funkcjonowania strukturze typu ZAiKS, gdzie wynoszą one ok. 20 proc.

- Uważamy, iż jest możliwe w naszym kraju bardziej wartościowe kontrolowanie tego procesu, co wymusi większą oszczędność, uczyni, że te pieniądze są lepiej zarządzane, z racji czego większą ilość wiadomości środków i szybciej zostanie trafiać do artystów. Dziś w przypadku np. ZAiKS-u to jest ok. dwóch lat oczekiwania na zapłatę tantiem, w przypadku standardowej sprzedaży muzyki. Wydaje się, że w dobie kompletnej informatyzacji, płatności elektronicznych, wówczas zdecydowanie za długo. Całkowicie nie przystaje to do odwiedzenia dzisiejszej rzeczywistośc - podsumowuje.

"OZZ-y mentalnie tkwią w XX wieku"

Przedstawiciel Fundacji Republikańskiej dodaje jednak, że organizacje takie jak ZAiKS będą potrzebne i nikt nie zaakceptować zamierza ich likwidować. Zwraca jednak uwagę, że dzisiaj większość muzyki odtwarzana jest przez takie aplikacje jakim sposobem YouTube czy Spotify. a mianowicie Który finansuje artystów za pośrednictwem wpływy z reklam. Po takim układzie nie dzierży już mowy o utraconym zysku ze względu dzięki dozwolony użytek. Mam odczucie, że polskie OZZ-y u dołu tym względem tkwią mentalnie w XX wieku. To jest trochę walka spośród postępem. Już najwyższy czas, by przeprowadzić się mentalnie, technologicznie i prawnie w XXI wiek. I dostosować do tego sposoby finansowania zrzeszeń artystów - przekonywał.

Tagi: ZAiKS Artyści melodia Komentując korzystasz z przybory Facebooka. Publikowane komentarze istnieją prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Przepis i zasady obowiązujące dzięki Facebooku znajdują się pod spodem adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na nadal gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się wraz ze złożeniem PIT, może unikać kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Wystarczy bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker usiłuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Wydawca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie