Ethereum - co to wydaje się? Kryptowaluta i platforma

Oto ethereum - alternatywa dla bitcoina, która zapewnia coraz większe zyski

Ethereum nazywane jest czasem "bitcoinem 2. 0" i rzeczywiście jako kryptowaluta stanowi opcję dla bitcoina. Od kilku miesięcy ethereum notuje też spore zwyżki kursu, jak czyni z niej dosyć intratną inwestycję.

Jeszcze w grudniu 2016 roku za ethereum płacono 7–8 dolarów, ale w kwietnio zaczął się powolny rozwój kryptowaluty. Cena rosła stabilnie – 9, 10, potem 11 dolarów, i tak do końcówki lutego. Wówczas dopiero kurs ethereum wystrzelił, niemal każdego kolejnego dnia bijąc rekordy.

12 marca po raz pierwszy ta kryptowaluta przebiła zaporę 20 dol. i przy ciągu kilkunastu następnych dób zaliczyła prawdziwy skok – do ceny 45 dol. Kolejnym kamieniem milowym był magiczny poziom 50 dol., przebity 24 marca.

Wzrosty ethereum w czerwcu i kwietniu 2017

Od tamtej pory tylko podczas kilku dzionki w kwietniu cena ethereum spadały poniżej 45 dolarów. To zaś oznacza rozwój o 273, 7 proc. w ciągu ostatnich 3 miesięcy i 350 proc. w 2 miesiące. Tak wygląda wykres ethereum od momentu jej powstania:

Foto: materiały prasowe

Dzięki skokom, które nastąpiły w ostatnich miesiącach, kapitalizacja ethereum to w tej chwili 4, 5 miliarda dolarów. Oczywiście nijak ma się to do bitcoina, który to niedawno zrównał się poziomem cen ze złotem i pomimo późniejszych spadków nadal jego wycena jest parę razy wyższa niż ethereum.

Skąd taki rozwój popularności ethereum, gdy zdaje się, że bitcoin święci tryumfy? Paradoksalnie wówczas właśnie problemy bitcoina zostały jednym z powodów przyrostu jego konkurenta. Jak twierdzi nam Mati Greenspan, wapniak analityk kryptowalut w eToro, "problemy ze skalowalnością bitcoina" to jedna z przyczyn napędzania transakcji na ethereum.

Takie problemy potrafią ograniczyć ekspansję sieci [bitcoina – przyp. red. ]. Społeczność kryptowalutowa dziś pracuje nad rozwiązaniem tejże sprawy, z związku spośród czym ethereum zdaje się efektywniejszą i bardziej skalowalną możliwością. Większość aktywów, które przyczyniły się do boomu cenowego etheru w marcu, pochodziła wprost z inwestycji bitcoinowych.

Poza tym jednakże, jak wskazuje Greenspan, są dwa główne czynniki przyrostu ethereum.

– Głównym jest bez wątpienia projekt Hyperledger, który zrzesza do 100 najważniejszych światowych instytucji skarbowych i ma na zamiarze stworzenie globalnego systemu rozliczeń walutowych. Rozważane są alternatywę, aby projekt bazował dzięki systemie blockchain opartym naturalnie na ethereum – wskazuje ekspert.

Drugi element przez niego wymieniony to aktualizacja systemu Casper, który ma umożliwić szybsze i sprawniejsze rozliczenia w tejże walucie.

Bitcoin vs ethereum to nierówna walka

I chociaż ethereum to niejedyna kryptowaluta, która może być alternatywą dla bitcoina, wydaje się najistotniejszą na tymże rynku, patrząc na miarę, o której opowiada analityk eToro:

Są tysiące innych kryptowalut na rynku, każda z nich dzierży swoje unikalne cechy a także cele. Wartość aktywów przy kryptowalutach rośnie bardzo błyskawicznie i osiągnęła nowy rekord wszech czasów. Obecnie kosztuje ona 29, 7 miliarda dolarów. Z czego dwadzieścia miliardów stanowi bitcoin zaś 4, 5 miliarda dolarów ethereum.

30 milionów dolarów to jednak miniaturowy kamień milowy. Europejski Bank Centralny drukuje 60 milionów euro miesięcznie. Jeśli aczkolwiek spojrzymy na całą cyfrową gospodarkę oraz jej wzrost w ciągu ostatniej dekady, to możemy jasno ustalić, iż wartość tych necie musi wzrosnąć szybko, by osiągnąć odpowiedni poziom wsparcia.

Nasz rozmówca określa przy tym, że niełatwo jest określić, która spośród tych dwóch kryptowalut wydaje się być bezpieczniejsza dla inwestorów bądź mniej podatna na wahania.

Obecnie zbyt kryptowalut charakteryzuje się całkiem wysokim poziomem ryzyka. Bez wątpienia w przyszłości doświadczamy wzrost ceny etherum, jakkolwiek warto pamiętać o relacji notowań kryptowalut. W styczniu 2013 roku cena bitcoina wzrosła z 3 dolarów do 126 dolarów jedynie w ciągu jednego tygodnia. Później inwestorzy byli świadkami zwyżek do 1200 dolarów, a następnie spadków do odwiedzenia poziomu 200 dolarów – przypomina analityk. I wyjaśnia:

Pamiętajmy jednak, że to właśnie bitcoin jest pionierem na rynku kryptowalut. Jest często określany jak cyfrowy zamiennik złota jak i również nie szybko odejdzie w niepamięć.

Ostatnio przebywamy świadkami zmian legislacyjnych, jakie mają na celu integrację kryptowalut i to bitcoin wydaje się być ich głównym motorem. Pomimo że etherum zyskuje w uwadze, musi pokonać rzeczywiście długą drogę, zanim stanie się pełnoprawnym konkurentem bitcoina.

Ekspert przypomina przy naszym, że ethereum to odrzucić tylko kryptowaluta, ale cała platforma oparta na blockchain, pozwalająca nie tylko na inwestowanie, ale też zawieranie warsztatów czy wspieranie crowdfundingu. Dzięki temu można dzięki niej budować inicjatywy takie jak wspominany wcześniej Hyperledger.

– Nie mam zastrzeżeń, że sieć etherum galopem rośnie w siłę i ma duży potencjał. Powinno się wspomnieć, iż ostatnio Storj, jedna z największych przedsiębiorstw zajmujących się technologią blockchain zapowiedziała, że przeprogramuje własny system gromadzenia danych z bitcoina na etherum – dodaje Mati Greenspan.

Foto: John Phillips / Stringer / Getty Images

Cała technologia została stworzona poprzez 22-letniego programistę Vitalika Buterina z Rosji i obecnie nawet miała swoje medialne chwile – w Naszym kraju głośno było o dwóch młodych mężczyznach, którzy za pośrednictwem cyberkradzież weszli w swoje ethereum o wartości 45 tys. złotych.