IPO na GPW - raport PwC

"Warszawska GPW od niemal roku kalendarzowego czeka na znaczący debiut"

Wartość pierwotnych ofert publicznych przeprowadzonych w drugim trymestrze na warszawskiej giełdzie wyniosła 43 mln euro – wynika z najnowszego referatu PwC. Eksperci tej spółki doradczej oceniają, że nadzieja kolejnych miesięcy na sektorze ofert publicznych GPW wydaje się "niepewna", ponieważ brakuje propozycje dużych transakcji.

W drugim kwartale na Giełdzie Papierów Wartościowych odbyły się 3 debiuty na sektorze głównym oraz 7 dzięki alternatywnym rynku NewConnect.

Zobacz też: Spółka Radosława Majdana weszła dzięki giełdę. Kurs akcji wystrzelił

IPO na GPW

Największą u dołu względem wartości ofertą publiczną (94 mln zł) był debiut Ten Square Games, producenta gier na wyekwipowania mobilne. Drugim warszawskim debiutem było IPO spółki biotechnologicznej OncoArendi Therapeutics (58, 0 mln zł), a trzecim oferta spółki w branży fotowoltaiki, ML System (34, 6 mln zł).

Łączna wartość pierwotnych ofert publicznych przeprowadzonych na rynku NewConnect wyniosła 15, 2 mln zł, z czego 8 mln zł dotyczyło debiutu spółki Creativeforge Games, producenta gier komputerowych.

"Warszawska GPW od niemal roku kalendarzowego czeka na znaczące IPO o wartości przekraczającej stu mln euro, które przyciągnęłoby uwagę inwestorów zagranicznych i pobudziło aktywność na rynku. W pierwszym półroczu 2018 r. pozycję naszego branży w toku liczby debiutów ratował głównie NewConnect i powracający na rynek alternatywny inwestorzy" - powiedział, cytowany przy komunikacie Bartosz Margol, wódz w zespole ds. rynków kapitałowych PwC.

"Natomiast odnośnie do łączną wartość propozycji, Warszawa była po jednego razu kolejny jednym z najmniejszych rynków spośród tych, dzięki których przeprowadzono co najmniej jedno IPO. Perspektywy na kolejne miesiące będą niepewne, brak przy tym jasnych i wyraźnych zapowiedzi dużych transakcji w drugiej połowie roku, a luki po nich nie wypełnią kolejne debiuty na rynku alternatywnym" - dodał.

Raport PwC o warszawskiej giełdzie

Według raportu PwC, łącznie na europejskich giełdach cena IPO spadła w minionym kwartale o 43 proc. rok do roku jak i również wyniosła 9, 3 mld euro. Odnotowano 99 debiutów, wobec 106 w innym kwartale 2017 r.

Największą transakcją była podaż publiczna CEVA Logistics o wartości 1, 06 mld euro, przeprowadzona w maju na giełdzie w Szwajcarii. Drugim największym IPO była oferta spółki Ayden (947 mln euro, debiut w giełdzie Euronext w Amsterdamie), a trzecim – Avast (788 mln euro, giełda w Londynie).

PwC spodziewa się, że przy drugiej połowie roku czynność na rynku ofert globalnych w Europie wzrośnie.

"W drugiej połowie roku perspektywa wojny handlowej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a do niej partnerami, a także trwające negocjacje w sprawie Brexitu, mają możliwość spowodować powrót niepewności jak i również negatywnie ograniczać rynek ogłoszeń publicznych. Jednak pomimo całkiem stonowanej aktywności w obrębie IPO w drugim kwartale oraz niepewnych nastrojów gospodarczo-politycznych, europejski rynek IPO wydaje się być nadal otwarty na emitentów, a kolejne transakcje są wciąż przeprowadzane" – mówił Tomasz Konieczny, partner w zespole ds. rynków kapitałowych PwC.

"Otwartą sprawą pozostają wyceny uzyskiwane przy procesie IPO przy coraz bardziej selektywnym podejściu inwestorów. Pomimo tego spodziewamy się, że aktywność w zakresie IPO dzięki europejskich rynkach w pozostałej połowie roku wzrośnie" – dodał.