Kiedy rozpoczęto bankowanie krwi pępowinowej? Przełomowe wydarzenia w dziedzinie krwi pępowinowej i tkanki

17.02.2021

Światowy przemysł krwi pępowinowej powstał na początku lat 90. XX wieku wraz z utworzeniem kilku czołowych banków krwi pępowinowej w USA, a następnie utworzeniem banków krwi pępowinowej na całym świecie. Jednak historia przeszczepów komórek macierzystych krwi pępowinowej zaczyna się znacznie wcześniej.

Historia bankowości krwi pępowinowejW tym artykule:

Krótka historia sektora bankowości krwi pępowinowej

Poniżej omówiono krótką historię sektora bankowości krwi pępowinowej.

Komórki macierzyste pępowinyW 1974 roku po raz pierwszy zaproponowano, że komórki macierzyste i progenitorowe są obecne w ludzkiej krwi pępowinowej. Do 1983 r. Zaproponowano koncepcję wykorzystania krwi pępowinowej jako alternatywnego źródła komórek macierzystych do przeszczepów.

W 1988 r. Pierwszy udany przeszczep krwi pępowinowej w celu regeneracji komórek krwi i układu odpornościowego miał miejsce w Paryżu we Francji przez dr Eliane Gluckman. Użyto go w leczeniu sześcioletniego chłopca cierpiącego na chorobę krwi „Anemia Fanconiego.

Przeszczep komórek macierzystych krwi pępowinowejDo 1989 roku dr Broxmeyer i współpracownicy opublikowali ważny artykuł w Proceedings of the National Academy of Sciences, w którym stwierdzono, że krew pępowinowa ma podobne właściwości do szpiku kostnego i jest obfitym źródłem komórek macierzystych i progenitorowych do przeszczepów. W artykule zaproponowano, że krew pępowinowa może stanowić potencjalne alternatywne źródło przeszczepu krwiotwórczych komórek macierzystych dla szpiku kostnego.

Publiczna bankowość krwi pępowinowejW 1989 roku w Oldsmar na Florydzie (USA) założono Cryo-Cell International . Jednak firma nie zaczęła przechowywać krwi pępowinowej aż do 1992 roku. W 1992 roku New York Blood Center otworzyło pierwszy publiczny bank do przechowywania krwi pępowinowej, korzystając ze środków przekazanych przez National Institutes of Health (NIH) w USA. W tym samym roku (1992) University of Arizona w Tucson przechował również pierwszą na świecie próbkę krwi pępowinowej do użytku prywatnego (rodzinnego).

Prywatna bankowość krwi pępowinowejW 1993 roku ViaCord został założony jako prywatny bank krwi pępowinowej. W tym samym roku (1993) doszło do pierwszego przeszczepu krwi pępowinowej pomiędzy dawcą a biorcą niezwiązanym ze sobą, po raz pierwszy wykonanego na Duke University w Durham w Północnej Karolinie (USA).

Rejestr krwi pępowinowejW 1995 roku powstał Rejestr Krwi Pępowinowej (CBR) i od tego czasu firma stała się największym prywatnym bankiem krwi pępowinowej na świecie, co wynika z liczby zgromadzonych jednostek krwi pępowinowej i tkanek (ponad 700 000).

Podczas gdy rejestr krwi pępowinowej® został przejęty w czerwcu 2015 roku przez giganta farmaceutycznego AMAG Pharmaceuticals za 700 milionów dolarów, firma nadal działa pod swoją marką Cord Blood Registry®. W lutym 2018 roku Bloomberg podał ciekawą wiadomość, że AMAG może „ważyć sprzedaż Rejestru Krwi Pępowinowej.

Banki krwi pępowinowej w AzjiW 2008 r. Przechowywanie tkanki pępowinowej zostało wprowadzone jako usługa w Azji, kiedy tajwańska firma HealthBanks Biotech Company Ltd. zaczęła oferować tę usługę – czyniąc ją pierwszą firmą na świecie, która to zrobiła. HealthBaby , firma z siedzibą w Hongkongu, następnie uruchomiła usługę w 2009 r., A inna firma z Hongkongu CryoLife , również dodała tę usługę w tym roku.

Dlatego Azja jest uznawana za region, w którym bankowość tkanki pępowinowej stała się usługą komercyjną.

Bankowanie tkanki pępowinowejDo 2010 r. Pierwszy bank krwi pępowinowej w USA ( Rejestr Krwi Pępowinowej ) dodał usługę przechowywania tkanki pępowinowej jako ofertę usługową. Do 2013 roku około jedna czwarta prywatnych banków krwi pępowinowej w USA oferowała tę usługę, a do 2015 roku odsetek ten wzrósł do ponad 50%. Obecnie w 2018 r. Około trzy czwarte prywatnych banków krwi pępowinowej w USA oferuje usługi przechowywania tkanki pępowinowej, a także dwie trzecie prywatnych banków krwi pępowinowej na całym świecie. Powiązanie przechowywania tkanki pępowinowej z przechowywaniem krwi pępowinowej stało się powszechną praktyką w globalnym przemyśle krwi pępowinowej.

Bankowanie krwi i tkanek łożyskowych LifebankUSA obsługiwany przez seryjnego przedsiębiorcę dr Roberta Haririego z Celularity Inc., był jednym z pierwszych prywatnych banków krwi pępowinowej, który oferował bankowość komórek macierzystych łożyska, usługę, którą uruchomił w 2006 roku. Dziś LifebankUSA jest jedynym amerykańskim bankiem krwi pępowinowej, który oferują przechowywanie zarówno tkanki łożyskowej, jak i krwi łożyskowej.

W 2012 roku Americord Registry uruchomił usługę bankowości tkanek łożyskowych w celu uzupełnienia usług bankowych dotyczących krwi pępowinowej, czyniąc go drugim prywatnym bankiem oferującym tę usługę w Stanach Zjednoczonych. We wrześniu 2017 roku firma zaczęła oferować usługę bankowości łożyskowej jako samodzielną usługę.

ReeLabs w Indiach to przykład międzynarodowego banku krwi pępowinowej, który oferuje usługę banku tkanek łożyskowych. Indyjski rynek bankowy krwi pępowinowej i tkanek ma coraz większe znaczenie, ponieważ populacja Indii wynosi 1,3 miliarda i przewiduje się, że do 2024 r. Prześcigną Chiny jako najludniejszy kraj na świecie.

Komórki macierzyste płynu menstruacyjnegoIstnieją również banki krwi pępowinowej, takie jak LifeCell International w Indiach, które przechowują komórki macierzyste płynu menstruacyjnego. LifeCell to największy bank krwi pępowinowej w Indiach. Firma posiada certyfikat ISO 9001: 2008 w zakresie pobierania, testowania, przetwarzania, przechowywania i uwalniania ludzkiej krwi pępowinowej, tkanki pępowinowej i komórek macierzystych płynu menstruacyjnego.

Założony w 2004 roku był pierwszym prywatnym bankiem komórek macierzystych w Indiach. Mając w magazynie ponad 270 000 jednostek, LifeCell pozostaje największym bankiem krwi pępowinowej w Indiach i jednym z dziesięciu największych banków krwi pępowinowej na świecie.

Firma oferuje również profilaktyczne usługi diagnostyczne pod marką BabyShield, program ukierunkowany na zmniejszenie wskaźnika śmiertelności niemowląt w Indiach.

Oszczędzanie krwi pępowinowej i tkankiSektor bankowy krwi pępowinowej dojrzewa i konsoliduje się, stwarzając zarówno poważne zagrożenia, jak i nowe możliwości. Jednym z najbardziej znaczących trendów w światowym sektorze bankowości krwi pępowinowej jest łączenie przechowywania krwi pępowinowej i tkanek z dodatkowymi usługami genetycznymi, w tym przed- i poporodowymi testami genetycznymi, sekwencjonowaniem genomu i metabolicznymi testami przesiewowymi.

Wzrost tego trendu wynika ze zdolności banków krwi pępowinowej do oferowania dodatkowych usług obecnym klientom, rozszerzając w ten sposób i dywersyfikując ich portfolio produktów.

Jak wyjaśnił mi pewien specjalista ds. Krwi pępowinowej: „ Poszerzamy relacje z matką .

Różnorodność w bankowości komórek macierzystychBanki krwi pępowinowej stają się zróżnicowanymi bankami komórek macierzystych, świadcząc usługi przechowywania wielu typów tkanek okołoporodowych, w tym krwi pępowinowej, tkanki pępowinowej, łożyska i owodni.

Wiele banków krwi pępowinowej dywersyfikuje się również w kierunku przechowywania dorosłych typów komórek macierzystych, takich jak komórki macierzyste miazgi zębowej (DPSC) i komórki macierzyste pochodzące z tkanki tłuszczowej (ADSC).

Technologie ekspansji krwi pępowinowejPonadto technologie ekspansji krwi pępowinowej ex vivo są obiecujące w licznych badaniach klinicznych na całym świecie, a Gamida Cell, Nohla Therapeutics i ExCellThera mają produkty, które przeszły do ​​II fazy badań klinicznych.

Magenta Therapeutics jest w trakcie badania fazy I, a Plasticell opracował niskocząsteczkową, zgodną z GMP metodę ekspansji hematopoetycznych komórek macierzystych z krwi pępowinowej, szpiku kostnego i krwi obwodowej, którą opracowuje wspólnie z Anthonym Nolanem.

Jest to pierwszy przypadek w historii, w którym gromadzone są dane dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności ludzi dla wielu technologii ekspansji krwi pępowinowej.

Poniżej wymienione są firmy z technologiami ekspansji krwi pępowinowej na etapie klinicznym:

      • Magenta Therapeutics : SR1 ( Faza I )
      • ExCellThera : UM171 ( faza II ) Nohla Therapeutics : Notch Ligand ( faza II ) Komórka Gamida: nikotynamid ( faza II ) Aby dowiedzieć się więcej o rynku bankowości krwi pępowinowej, zapoznaj się z „Globalnym raportem na temat bankowości krwi pępowinowej. Jaka jest Twoja opinia na temat bankowości krwi pępowinowej? Jak wpłynie na przyszłość badań nad komórkami macierzystymi? Podziel się swoimi przemyśleniami w komentarzach poniżej.

        O nasBioInformant jest pierwszą i jedyną firmą zajmującą się badaniami rynku, która specjalizuje się w branży komórek macierzystych. Badania BioInformant były cytowane przez Wall Street Journal, Xconomy i Vogue Magazine. Obsługujemy liderów branży, do których należą GE Healthcare, Pfizer i Goldman Sachs. BioInformant to światowy lider w zakresie danych dotyczących branży komórek macierzystych.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy