Kto jest powiadamiany o zamrożeniu pliku kredytowego

17.02.2021

Mam zamrożony kredyt. Jeśli ktoś próbuje ustalić kredyt bez mojego kodu PIN, jaka jest dokładna odpowiedź, jaką otrzyma od Ciebie? Mówisz im, że nie mogą ustanowić nowego kredytu, ponieważ konto jest zamrożone?

Drogi HEV

Experian w żaden sposób nie komunikowałby się ze złodziejem tożsamości, który wykorzystał Twoje dane do złożenia fałszywego wniosku kredytowego.

Zamiast tego pożyczkodawca, do którego złożył fałszywy wniosek, otrzyma powiadomienie, że Experian nie może dostarczyć raportu kredytowego, ponieważ plik kredytowy został zamrożony. Experian nie zatwierdza ani nie odrzuca wniosków, więc nie powiedziałby pożyczkodawcy, że nie można ustanowić nowego kredytu. Taka jest decyzja pożyczkodawcy.

Jednak z powodu zamrożenia pliku proces składania wniosku prawdopodobnie nie mógł zostać zakończony przez pożyczkodawcę, więc złodziej tożsamości nie byłby w stanie otworzyć nowego konta.

Pożyczkodawca może powiedzieć złodziejowi tożsamości, że wniosek nie może być kontynuowany, ponieważ plik jest zablokowany. Myśląc, że złodziej tożsamości to ty, możesz poprosić ich o odblokowanie pliku kredytowego, dzięki czemu złodziej tożsamości może się dowiedzieć, że plik został zamrożony.

Tymczasowe alerty bezpieczeństwa i oświadczenia ofiar oszustw działają w bardzo podobny sposób, uniemożliwiając złodziejom tożsamości otwieranie fałszywych kont. Pożyczkodawcy otrzymują wyciągi z raportem kredytowym, ostrzegając ich, że możesz być lub jesteś ofiarą i polecając im zweryfikowanie tożsamości wnioskodawcy i skontaktowanie się z Tobą przed otwarciem nowego konta.

Ustawa o uczciwych i dokładnych transakcjach kredytowych (ustawa FACT) nakłada na pożyczkodawców obowiązek reagowania na te ostrzeżenia. W rezultacie transakcja zostaje wstrzymana do czasu zweryfikowania tożsamości wnioskodawcy.

System alertów i zamrażania plików zapewnia kilka poziomów ochrony. Tymczasowy wstępny alert umożliwia przejrzenie raportu w celu ustalenia, czy popełniono oszustwo kredytowe. Jeśli nie, możesz zezwolić na wygaśnięcie ostrzeżenia, ponieważ nie jesteś już zagrożony. Przykładem jest laptop zawierający poufne dane osobowe, które zostały utracone, ale później odzyskane i żadne z danych nie zostały naruszone.

Dodanie tymczasowego alertu zapewnia pewną ochronę. Gdy komputer zostanie znaleziony, nie jesteś już zagrożony i możesz pozwolić, aby ostrzeżenie wygaśnie bez obawy o kradzież tożsamości.

Jeśli odkryjesz problemy lub dowiesz się, że ktoś ukradł Twoją tożsamość, możesz zrobić następny krok, czyli dodać oświadczenie ofiary oszustwa. Aby to zrobić, musisz najpierw złożyć ważny raport o kradzieży tożsamości lub raport policyjny. Oświadczenie ofiary jest właśnie tym – oświadczeniem, że jesteś ofiarą kradzieży tożsamości. Pozostaje na Twoim raporcie kredytowym przez siedem lat.

Uważam, że w większości przypadków oświadczenie ofiary zapewni ochronę potrzebną ofierze, a jednocześnie umożliwi dostęp do kredytu, którego potrzebuje. Oświadczenie ofiary opóźni proces składania wniosku, podczas gdy pożyczkodawca zweryfikuje Twoją tożsamość, ale nie usunie Cię całkowicie z rynku kredytów.

Ostatnim krokiem jest zamrożenie pliku kredytowego. Zamrożenie pliku kredytowego całkowicie usuwa Cię z rynku kredytów.

Aby ubiegać się o kredyt lub inne usługi, które wymagają przeglądu Twojej historii kredytowej, musisz najpierw odblokować historię kredytową. Aby to zrobić, należy złożyć wniosek z wyprzedzeniem i podać numer PIN dostarczony przez Experian.

W sytuacjach awaryjnych lub podczas podróży możesz nie mieć dostępnego kodu PIN, co może spowodować poważne problemy. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że firmy telefoniczne wykorzystują raporty kredytowe w celu zapobiegania oszustwom. Właściciele korzystają również z raportów kredytowych do oceny wniosków i zapobiegania oszustwom. Mogą więc mieć opóźnienia w uzyskaniu usług, jeśli nie przygotowali się wcześniej, odmrażając plik kredytowy.

Zamrożenie pliku nie zapobiegnie kradzieży informacji o Twojej tożsamości i wykorzystaniu ich do celów innych niż ubieganie się o kredyt, a zamrożony plik może ograniczyć lub uniemożliwić dostęp do kredytu lub usług, gdy ich potrzebujesz. Nie jest to właściwe postępowanie dla wszystkich, ale dla niektórych może być najlepszą opcją.

Dzięki, że pytasz.

Zespół „Ask Experian

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy