Kto ustala cenę Bitcoina?

17.02.2021
Category: Tego Samego

Bitcoin jest znany jako zmienny zasób – oto jego wycena

 • Dzielić
 • KołekE-mailBitcoin, popularna kryptowaluta, nie jest wspierany przez żadne banki ani rządy, ani nie jest uznawany za legalną walutę. Jednak podmioty prywatne mogą używać Bitcoin do transakcji, jeśli zostało to uzgodnione, a także jest on kupowany i sprzedawany na giełdach przez inwestorów. Inwestorzy mogą kupować bitcoiny za pośrednictwem giełd kryptowalut.

  Bitcoin jest inwestycją zmienną, biorąc pod uwagę podstawę ceny waluty. Kiedy waluta została wprowadzona na rynek w 2009 roku, nie miała oficjalnej ceny, ponieważ nie była sprzedawana. Jednak gdy zaczęły pojawiać się pierwsze giełdy, cena wzrosła.

  Początkowo cena bitcoina była niewielka – zaledwie kilka centów, a nawet nie była śledzona tak, jak akcje na rynku. Bitcoin zaczął się rozwijać dopiero w 2013 roku. W październiku 2013 Bitcoin został wyceniony na 123,50 USD. Zaczął szybko rosnąć, osiągając w kwietniu ponad 140 USD i przekroczył 1000 USD w grudniu tego samego roku. Wcześniejsze 

  Wysoka wartość Bitcoina nadal przyciąga uwagę wielu spekulantów.

  Czynniki wpływające na cenę Bitcoina

  Cena Bitcoina nie jest ustalana przez nikogo w szczególności. Jest ustalany przez rynek – to sprawia, że ​​wycena waluty jest bardziej złożona, ponieważ ceny różnią się w zależności od wymiany. Na przykład możesz sprawdzić cenę Bitcoin w Internecie i możesz znaleźć dwie różne ceny. Jeśli korzystałeś z Coindesk.com, zobaczysz, że cena na 1 czerwca 2020 r. Wynosiła 9710,72 USD. Jednak Winkdex.com podaje cenę Bitcoin na 9402,79 USD na dzień 1 czerwca 2020 r. 

  Nie możesz handlować Bitcoinami za pośrednictwem tych witryn indeksujących – wszystko, co robią, to agregowanie informacji o cenach.

  Jednym z powodów istnienia tych różnych wartości jest skąd pochodzą dane. Bitcoin nigdy nie jest przedmiotem obrotu w jednym miejscu. Zamiast tego jest przedmiotem obrotu na wielu giełdach, z których wszystkie ustalają własne średnie ceny w oparciu o transakcje dokonywane na giełdach w danym czasie.

  Indeksy zbierają ceny z kilku giełd i uśredniają je, ale nie wszystkie indeksy używają tych samych giełd do swoich danych. Jeśli chcesz kupować i sprzedawać Bitcoiny, musisz wybrać konkretną giełdę, która będzie miała swoją średnią cenę. Cena Bitcoina zmienia się w dowolnym momencie, w zależności od tego, z jakiej wymiany pochodzą informacje.

  Płynność i cena bitcoinów

  Cena Bitcoina jest bardzo zmienna, częściowo ze względu na płynność (możliwość szybkiego kupna i sprzedaży) waluty. Ilość bitcoinów przepływających przez rynek w dowolnym momencie daje inwestorom możliwość szybkiego wchodzenia i wychodzenia z pozycji.

  Jeśli ludzie handlują dużą liczbą określonych aktywów, jednej osobie lub wydarzeniu trudniej jest przesunąć tę cenę w dowolnym kierunku. Pomyśl o tym jak o strumieniu wody – możesz przekierować mały strumień, kładąc kilka desek. Ale gdybyś chciał przekierować Missisipi, byłbyś znacznie trudniejszy, ponieważ jest go po prostu za dużo.

  W przypadku walut fiducjarnych, takich jak dolar amerykański i funt brytyjski, ludzie handlują codziennie ogromnymi wolumenami. W przypadku Bitcoin wolumeny handlu są niewielkie w porównaniu z pozostałymi aktywami, które są przedmiotem codziennego obrotu – co oznacza, że ​​pojedyncze wydarzenia mogą mieć większe znaczenie.

  Wydarzenia, które mogą zmienić cenę Bitcoina

  Na rynek Bitcoin ma wpływ wiele wydarzeń. Jeśli wycieknie, że duży rząd nie jest pewien, jak regulować Bitcoin – tak jak miało to miejsce w Chinach – cena może spaść.

  Istnieją również inne czynniki wpływające na ceny bitcoinów. Dostępnych jest tylko tyle bitcoinów, które są produkowane w przewidywalnym tempie. Własność tych bitcoinów jest nierównomiernie rozłożona – niektórzy giganci Bitcoin mają ogromne zasoby waluty w swoich portfelach (pamięć cyfrowa). To w połączeniu z płynnością ułatwia ludziom manipulowanie rynkiem.

  W niektórych przypadkach cena może zostać obniżona przez dużych inwestorów, którzy sprzedają bitcoiny w dużych ilościach. Jeden z takich handlowców, nazywany BearWhale, tymczasowo rozbił rynek, sprzedając duży pakiet bitcoinów poniżej wartości rynkowej.

  Jeśli chodzi o strategię handlu bitcoinami, powinieneś zachować ostrożność. Bitcoin jest aktywem o wyjątkowo wysokim ryzyku i nawet najbardziej doświadczeni inwestorzy mogą stracić pieniądze na wysoce nieprzewidywalnym, zmiennym rynku. Nie jest to wiarygodna metoda na zwiększenie potencjału zarobkowego emerytury.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy