Kto wynalazł Bitcoin? Wytropienie Satoshi Nakamoto

17.02.2021
Category: Istnieje Wiele

Autor konkursu – 13 czerwca 2020 r

Prawdziwą tożsamość, który wynalazł Bitcoinjest jednym z najbardziej fascynujących tajemnic w historii królowej cryptocurrencies.

31 października 2008 roku na liście mailingowej kryptograficznejtajemniczy użytkownik napisał wiadomośćw której twierdził, że stworzył nowy elektroniczny system monetarny.Wiadomość została podpisana przez Satoshi Nakamoto, twórcę Bitcoina.

Od tamtego dnia minęło wiele lat.

Bitcoin stał się najbardziej znaną i najcenniejszą kryptowalutą na świecie, a zainteresowanie jego wynalazcą eksplodowało.

Podjęto wiele prób zidentyfikowania Satoshi, liczne były hipotezy i dziennikarskie doniesienia, które pojawiły się z biegiem czasu.

Ale pytanie pozostaje takie samo: „Kim jest Satoshi Nakamoto?„.

Rzućmy trochę światła na tę grubą tajemnicęaby spróbować dowiedzieć się, kto stoi za wynalezieniem Bitcoina.

Pierwsze wskazówki: angielski dżentelmen

Aby spróbować rozwiązać zagadkę, musimy koniecznie zacząć od wiadomości, które Satoshi Nakamoto wysyłał przez lata.

W rzeczywistości, po pierwszym e-mailu w 2008 rokuNakamoto napisał dziesiątki innych wiadomościzarówno na liście mailingowej kryptografii, jak i na forum „p2p Foundation, a później na „Bitcoin Forum, z zamiarem wyjaśnienia swojego projektu, odpowiadając do wątpliwości użytkowników, a także do poszukiwania przydatnych możliwości współpracy przy opracowywaniu protokołu Bitcoin.

Pierwszaanaliza językowa wiadomościpokazuje, że Satoshi Nakamoto jest osobą, która potrafi pisać doskonale po angielsku, prawdopodobnie w swoim ojczystym języku.

Można to wywnioskować z wyboru niektórych użytych terminów; co więcej, o tym, że może być obywatelem Anglii, mogła świadczyć decyzja o włączeniu do pierwszej w historii transakcji bitcoinowej tytułu tego słynnego dnia gazety The Times, popularnej gazety z siedzibą w Londynie.

Co więcej, język programowania użyty do napisania oryginalnego kodu, na którym oparty jest cały protokół Bitcoin, definiowany jako stara generacja i stara szkoła, może sugerować, że jeston dżentelmenem w średnim wieku, już niezbyt młodym.

Satoshi Nakamoto: jeden czy wiele?

Po analizie tekstowej wiadomości wysyłanych przez Satoshi Nakamoto, zaproponowanokolejną dezorientującą teorię.

Wydawałoby się, że w rzeczywistości wiadomości podpisane pod tym samym pseudonimem mogą w rzeczywistości należeć do różnych osób.

W rzeczywistościistnieje wiele różnorodności między tekstami: niektóre wydają się niezwykle formalne i mają wyrafinowany i erudycyjny język, inne zawierają skróty i używają znacznie bardziej nieformalnego stylu, skażonego slangiem, jeszcze inne są sygnowane tylko imieniem Satoshi.

Niektóre z nich są bardzo techniczne i dotyczą specyficznych aspektów kryptografii i programowania, inne wyrażają koncepcje o charakterze polityczno-filozoficznym, inne eksponują bardzo wyrafinowane tezy ekonomiczne.

Biorąc pod uwagę wszystkie te elementy, może nie być tak śmiałym stwierdzenie, że za tą tajemniczą postacią faktycznie stoikilkuosobowa grupa, zpewnością znawcy ekonomii, informatyki i kryptografii.Fascynująca teza, która dobrze pasuje do złożoności systemu Bitcoin.

Homonimiczny Dorian Satoshi Nakamoto

6 marca 2014 r. Słynny amerykański magazyn „Newsweekopublikował artykuł zatytułowanyThe Face Behind Bitcoin podpisany przez Leah McGrath Goodman, w którym stwierdzono, że prawdziwa tożsamość wynalazcy Bitcoina została ostatecznie zdemaskowana.

Autor artykułu zaczął badać sprawę wychodząc z prostego założenia:Satoshi Nakamoto nie był pseudonimem, ale imieniem realnie istniejącej osoby. Po serii sprawdzeń dziennikarz zidentyfikował pewnegoDoriana Satoshi Nakamoto, inżyniera japońskiego pochodzeniaktóry jako dziecko wyemigrował z rodziną do Kalifornii i przez lata pracował jako inżynier komputerowy.

Wiele wskazówek zdawało się prowadzić do tej tożsamości, jednak właśnie wtedy, gdy wydawało się, że tajemnica została rozwiązanasam Dorian Nakamoto stanowczo zaprzeczył, że był twórcą Bitcoina i był zaangażowany w którykolwiek z projektów związanych z kryptowalutami.

Akcja pogłębiła się jeszcze bardziej 7 marca 2014 roku, kiedy Satoshi Nakamoto napisał nową wiadomość: „Nie jestem Dorianem Nakamoto.

Czy Bitcoin jest pieniądzem CIA?

Jedna z najbardziejrozpowszechnionych teorii spiskowychma tendencję doformułowaniaBitcoina jako wyniku prac prowadzonych przezamerykańskie agencje wywiadowcze; w rzeczywistości Bitcoin wykorzystuje wiele technologii, nad którymi z pewnością pracowałyCIA, FBI i NSA, takich jak kryptografia, Internet i pieniądze elektroniczne.

Bitcoin byłby rodzajem dolara 2,0 przydatnego dla CIA do finansowania jej działalności i korzystny dla rządu Stanów Zjednoczonych, który mógłby miećprawdziwą walutę globalną wolną od kontroli banków centralnych.

Dodatkowo, dzięki blockchainowi, CIA byłaby w staniekontrolować w czasie rzeczywistym wszystkie transakcje finansoweprzeprowadzane na świecie. Te tezy są z pewnością fascynujące, ale zderzają się z rewolucyjnym duchem stojącym za Bitcoinem i jego zasadamiwolności i decentralizacji.

Craig Steven Wright: „Jestem Satoshi Nakamoto!

Craig Steven Wright to australijski przedsiębiorca aktywny w dziedzinie badań technologicznych, który w 2015 roku jako pierwszypublicznie ogłosił się prawdziwym Satoshi Nakamoto.

Jednak to wcale nie rozwiązuje tajemnicy, ponieważ Wright nigdy nie był w stanie udowodnić, że jest prawdziwym twórcą Bitcoina i pomimo swoich różnych oświadczeń, nigdy nie przedstawił konkretnych dowodów.

Znaczenie tajemnicy

Do dziś postać Satoshi Nakamoto pozostaje owijana tajemnicą.

Nie możemy jednak lekceważyć jego wagi:wybór użycia fikcyjnej tożsamości był genialną i przyszłościową intuicją, która była wstanie ochronić wynalazcę Bitcoina przed jakimkolwiek naciskiem, manipulacją lub szantażem; tylko w ten sposób system mógł rozwijać się najlepiej, bez żadnych zakłóceń.

Prawdziwa historia o tożsamości twórcy Bitcoinpozostaje tajemnicą, która wciąż budzi zainteresowanie i ciekawość. Jednak wytrwałość tajemnicy przyczynia się do ochrony wielkiej innowacji naszego wieku. To, czego nie wiemy, może sprawić, że będziemy niezadowoleni, a jednak, jak powiedział autor Homer: „Fascynacja nieznanym dominuje nad wszystkim.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy