Możesz sam rozpoznać fałszywą kartę kredytową!

17.02.2021
Category: Kart Kredytowych

Zapisanie się do kart kredytowych za pośrednictwem linków partnerskich zapewnia nam prowizję. Warunki mają zastosowanie do ofert wymienionych na tej stronie. Oto nasze pełne zasady reklamowe.

Pisałem o tym, że liczby na karcie kredytowej zawierają o wiele więcej informacji, niż sądzi większość ludzi. Na przykład możesz znaleźć kategorię karty (Visa, MasterCard itp.), Bank wydający, kraj, a nawet rodzaj karty (World MasterCard, Visa Signature, Business, itp.) Tylko z pierwszych 6 cyfr!

Ale czy wiesz, że możesz użyć ostatniej cyfry prawie każdego numeru karty kredytowej, aby dowiedzieć się, czy karta jest fałszywa ? Wystarczy trochę matematyki. Pokażę ci jak!

Przy odrobinie matematyki możesz dowiedzieć się, czy numer karty kredytowej jest fałszywy

Jak ty to robisz?Ostatnia cyfra z dowolnej liczby kart kredytowych jest nazywany check cyfra lub sumy kontrolnej . Jego jedynym celem jest sprawdzenie numeru karty kredytowej.

Wydawcy kart kredytowych używają formuły zwanej algorytmem Luhna do tworzenia cyfry kontrolnej. Możesz użyć tego samego wzoru, aby dowiedzieć się, czy numer karty kredytowej jest fałszywy!

Jako przykład posłużmy się ogólnym numerem karty kredytowej ze strony Barclaycard Arrival Plus World Elite Mastercard:

Oto jak to zrobić ( ostrzeżenie matematyczne! ). 😉

1. Upuść ostatnią cyfrę (cyfrę kontrolną)Najpierw upuść ostatnią cyfrę z numeru karty. Zatem 5412 7500 1234 5678 staje się:

2. Odwróć cyfryW tym przypadku odwrócenie cyfr daje nam:

3. Pomnóż nieparzyste cyfry przez 2Zaczynając od pierwszej cyfry, pomnóż każdą drugą cyfrę przez 2. Mamy teraz:

(14) 6 (10) 4 (6) 2 (2) 0 (0) 5 (14) 2 (2) 4 (10)

4. Odejmij 9 od dowolnej liczby powyżej 9

Następnie odejmij 9 od dowolnej dwucyfrowej liczby, która zostanie otrzymana. Na przykład pierwsza liczba to teraz 14, a 14 – 9 = 5, więc teraz otrzymujesz:

(5) 6 (1) 4 (6) 2 (2) 0 (0) 5 (5) 2 (2) 4 (1)

5. Dodaj wszystkie liczby razem

Dodaj wszystkie liczby. Więc w tym przypadku:

5 + 6 + 1 + 4 + 6 + 2 + 2 + 0 + 0 + 5 + 5 + 2 + 2 + 4 + 1 = 45

6. Dodaj cyfrę kontrolną

Pamiętasz cyfrę kontrolną, którą zostawiliśmy na początku? W tym przypadku było to 8 . Dodaj to z powrotem do sumy:

7. Czy liczba jest podzielna przez 10?Jeśli ostatnia liczba jest podzielna przez 10 może to być prawidłowy numer karty kredytowej.

Jeśli NIE jest podzielny przez 10, zdecydowanie NIE jest to prawdziwy numer karty kredytowej. W tym przypadku liczba 53 NIE jest podzielna przez 10, więc jest to fałszywy numer karty kredytowej!

Oto inny sposób spojrzenia na to. Cyfra kontrolna to liczba, którą należałoby dodać do sumy (od przeprowadzenia numeru karty przez algorytm), aby liczba była podzielna przez 10.

W naszym przykładzie suma wyniosła 45 . Cyfra kontrolna musiałaby wynosić 5 aby był to prawidłowy numer karty kredytowej, ponieważ 45 + 5 = 50, a 50 jest podzielne przez 10!

Jeśli nie jesteś w nastroju do matematykiZamiast wykonywać obliczenia samodzielnie, możesz również wprowadzić numer karty kredytowej w tym bezpłatnym internetowym walidatorze kart kredytowych. Przeprowadzi obliczenia za Ciebie i powie Ci, czy numer karty jest (potencjalnie) ważny, czy na pewno fałszywy.

Jeśli wprowadzisz przykład Barclaycard Arrival Plus, to narzędzie od razu poinformuje Cię, że jest nieprawidłowy.

To zdecydowanie NIE jest prawidłowy numer karty kredytowej

Ale jeśli zmienisz ostatnią cyfrę na 5, mówi, że jest prawidłowa.

Zmiana ostatniego numeru do prawidłowej cyfry kontrolnej sprawia, że ten numer karty (potencjalnie) Ważne Uwaga: Chciałbym NIE podaj swój prawdziwy numer karty kredytowej, bo to nie jest szyfrowana strona. Nawet jeśli złodziej prawdopodobnie nadal potrzebowałby Twojego imienia i nazwiska, daty ważności i kodu weryfikacyjnego, lepiej być bezpiecznym!

PodsumowanieNumer karty kredytowej to nie tylko przypadkowa sekwencja cyfr. Ostatnia cyfra, cyfra kontrolna, służy do potwierdzenia numeru karty kredytowej.

Po odrobinie matematyki (lub korzystając z bezpłatnego narzędzia online) możesz sprawdzić, czy karta kredytowa jest fałszywa.

Chase Sapphire Preferred® CardChase Sapphire Preferred® CardZdobądź 80 000 punktów bonusowych po wydaniu 4 000 USD na zakupy w ciągu pierwszych 3 miesięcy od otwarcia konta. To 1000 $ na podróż, jeśli wykorzystasz Chase Ultimate Rewards®.

Dwa razy więcej punktów za podróże i posiłki w restauracjach na całym świecie, kwalifikujące się usługi dostawy, jedzenie na wynos i kolacje poza domem oraz 1 punkt za każdego dolara wydanego na wszystkie inne zakupy.

Uzyskaj 25% więcej wartości, wymieniając się na przeloty, hotele, wypożyczalnie samochodów i rejsy za pośrednictwem Chase Ultimate Rewards. Na przykład 80 000 punktów jest warte 1000 USD na podróż.

Uzyskaj nieograniczone dostawy z opłatą za dostawę 0 USD i obniżonymi opłatami za obsługę przy zamówieniach powyżej 12 USD przez co najmniej jeden rok na kwalifikujące się zakupy żywności za pomocą DashPass, usługi subskrypcyjnej DoorDash. Aktywuj do 31.12.2021.

Zdobądź 5X punktów za przejażdżki Lyft do marca 2022 r. To 3X punktów oprócz 2X punktów, które już zdobyłeś za podróże.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy