Nieaktywna karta kredytowa: użyć czy zgubić?

17.02.2021
Category: Należy Pamiętać

Czas czytania: 3 minuty

Najważniejsze:

  • Płatne konta, które są nieaktywne, mogą zostać zamknięte przez pożyczkodawcę po określonym czasie
  • Możesz nie otrzymać powiadomienia, zanim to się stanie
  • Anulowanie może mieć wpływ na wskaźnik wykorzystania zadłużenia do kredytu oraz kombinację rachunków kredytowych

Być może nie zastanawiałeś się zbytnio nad kartą kredytową znajdującą się z tyłu portfela lub w szufladzie – tą, która została opłacona i której nie używasz od jakiegoś czasu.

Jednak po pewnym czasie, który różni się w zależności od polityki pożyczkodawcy lub wierzyciela, mogą oni uznać Twoje konto za „nieaktywne i zostać zamknięte.

Pamiętaj, że jeśli chodzi o kredyt, ważne jest, aby pokazać, że możesz odpowiedzialnie obsługiwać zobowiązania finansowe. Częścią tego jest możliwość odpowiedzialnego korzystania z kart kredytowych, spłacając je regularnie, na czas i za każdym razem.

Jeśli nie korzystałeś z karty kredytowej, czy anulowanie w ogóle wpłynie na Ciebie? To zależy od kilku czynników, ale oto kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć o braku aktywności na koncie.

Jak długo moje konto może być nieaktywne, zanim zostanie zamknięte?

To zależy od firmy. Konta mogą zostać uznane za nieaktywne, jeśli na karcie nie ma żadnych nowych zakupów przez określony czas. Możesz porozmawiać z firmą obsługującą karty kredytowe, u której masz konto, aby dowiedzieć się więcej o jej zasadach dotyczących braku aktywności na koncie.

Czy otrzymam powiadomienie przed zamknięciem mojego konta?

Niekoniecznie. Firmy obsługujące karty kredytowe nie są zobowiązane do powiadamiania Cię, że zamykają Twoje konto. Ustawa o kartach kredytowych z 2009 r. Wymaga, aby pożyczkodawcy i kredytodawcy byli powiadamiani z 45-dniowym wyprzedzeniem o poważnych zmianach na ich koncie, ale nie obejmuje to powiadomienia o anulowaniu karty z powodu braku aktywności.

Jak to wpływa na moją historię kredytową?

Karta kredytowa anulowana z powodu braku aktywności może wpłynąć na Ciebie w następujący sposób:

  • Anulowanie może wpłynąć na wskaźnik wykorzystania zadłużenia do kredytu, czyli kwotę używanego kredytu w porównaniu z dostępną kwotą kredytu. Wierzyciele i pożyczkodawcy wolą widzieć niższy współczynnik zadłużenia w porównaniu z dostępnym kredytem.
  • Kredytodawcy i wierzyciele lubią widzieć, że jesteś w stanie odpowiedzialnie obsługiwać różne rodzaje kredytów. Obejmuje to pożyczki ratalne i karty kredytowe, żeby wymienić parę. Jeśli masz tylko jedną kartę kredytową i jest ona zamknięta, może to wpłynąć na różnorodność typów kredytów, co może wpłynąć na Twoje wyniki kredytowe.

Ponadto, jeśli karta kredytowa zostanie zamknięta z powodu braku aktywności, możesz utracić korzyści wynikające z karty lub nagromadzone nagrody. Jeśli masz kartę kredytową, zapoznaj się z zasadami firmy dotyczącymi nagród i korzyści, jeśli konto zostanie zamknięte z powodu braku aktywności.

Należy pamiętać, że zamknięte konto nie jest natychmiast usuwane z raportów kredytowych. Nawet jeśli opłaciłeś konto zgodnie z ustaleniami, może ono pozostać w Twoich raportach nawet przez 10 lat.

Co mogę zrobić?

Jeśli Twoja karta została anulowana, ale chcesz ją zachować, możesz skontaktować się z wystawcą karty kredytowej w sprawie anulowania. Niektórzy pożyczkodawcy przywrócą konto, chociaż możesz podlegać kontroli kredytowej. Jeśli zdecydujesz się nie prosić o przywrócenie karty, dobrze jest sprawdzić raport kredytowy, aby upewnić się, że konto karty jest zamknięte. Masz prawo do bezpłatnej kopii raportów kredytowych co 12 miesięcy od każdego z trzech ogólnokrajowych biur kredytowych, odwiedzając stronę www.annualcreditreport.com. Możesz także utworzyć konto myEquifax, aby co roku otrzymywać sześć bezpłatnych raportów kredytowych Equifax. Ponadto możesz kliknąć „Uzyskaj moją bezpłatną ocenę kredytową na pulpicie nawigacyjnym myEquifax, aby zarejestrować się w Equifax Core Credit , aby otrzymać bezpłatny miesięczny raport kredytowy Equifax i bezpłatny miesięczny wynik kredytowy VantageScore® 3.0, oparty na danych Equifax.VantageScore to jeden z wielu rodzajów ocen kredytowych.

Jak uniknąć anulowania karty kredytowej z powodu braku aktywności?

Aby zachować aktywność karty kredytowej, warto rozważyć jej odpowiedzialne używanie co kilka miesięcy, choćby do drobnych zakupów. Możesz również rozważyć nałożenie niewielkiej, cyklicznej opłaty na kartę, aby była aktywna, lub uczynić ją podstawową kartą do częstych zakupów – na przykład do zakupów benzyny.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy