Bill Gates - ulubiona książka - «Englightenment Now» Pinkera

Bill Gates ma nową ulubioną książkę. "Większość ludzi uzna ją za przystępną"

Bill Gates ogłosił, że po dekadzie zmieniła się jego ulubiona książka. Świeżym numerem jeden miliardera wydaje się "Enlightenment Now", napisana przez naukowca i psychologa Stevena Pinkera. Gates uważa, iż to pozycja, którą każdy powinien przeczytać.

Steven Pinker na co dzionek jest wykładowcą na Harvardzie, wcześniej przez 20 lat pracował też na MIT. Popularność zdobył jednak dzięki książkom popularyzującym naukę, metrów. in. neurobiologię i psychologię, pisanym od 1984 roku kalendarzowego. Łącznie napisał ich dwunastu.

"Enlightenment Now" wówczas najnowsza książka Pinkera, która ma być wydana w lutym 2018 roku. Do niej tytuł wprost nawiązuje do odwiedzenia okresu oświecenia i wzywa do racjonalnego postrzegania globu.

Zobacz też: Tę książkę polecają Mark Zuckerberg, Bill Gates i Barack Obama

Nowa ulubiona książka Billa Gatesa

Bill Gates w swoim wpisie na blogu zaznacza, że publikacja porusza podobny temat, co jego poprzednia ulubiona książka - zresztą również autorstwa Pinkera - "Zmierzch przemocy. Bardziej wartościowa strona naszej natury", w jakiej na ponad 800 witrynach psycholog opisał, jak zmniejsza się poziom przemocy na świecie.

W "Enlightenment Now" Pinker bierze pod obserwację 15 różnych wskaźników do odwiedzenia mierzenia postępu ludzkości - w tym zdrowie, naukę czy wiedzę. Według twórcy, obecnie może wydawać mnie się, że życie nie zaakceptować staje się lepsze, ale jest wręcz odwrotnie - poniekąd w ciągu kilku ostatnich dekad jakość życia się polepszała, mimo wielu kłopoty, z jakimi się stykamy.

"Czytałem ją powoli, bo do tego stopnia mi się podobała, ale myślę, iż większość ludzi uzna ją za przystępną i natychmiastową do czytania" - argumentuje Bill Gates w swoim wpisie. Podkreśla tutaj, hdy Pinker dzieli się "toną informacji" w łatwy do odwiedzenia zapamiętania i przetrawienia strategia.

Gates przywołał tuż przy tym kilka faktów z książki:

  • Średni czas spędzony na praniu ubrań w tygodniu spadł z 11, 5 pory w 1920 r. do odwiedzenia 1, 5 godziny przy 2014 r. "Może to brzmieć trywialnie, ale rozwój pralek poprawił jakość istnienia poprzez uwolnienie czasu wielu osób - głównie kobiet - by mogły podążać zbyt swoimi innymi celami" - wskazuje miliarder.
  • Prawdopodobieństwo śmierci z powodu grzmota jest dzisiaj 37 razy mniejsze niż na zarania wieku. Ale nie dlatego, że mamy mniej burz, twierdzi Gates, tylko lepiej przewidujemy pogodę, mamy rozwiniętą edukację dot. bezpieczeństwa i więcej ludzi żyje przy miastach.
  • Globalnie średnie IQ na osobę wzrasta o około 3 punkty co dekadę. "Mózgi pociechy rozwijają się lepiej dzięki lepszemu odżywianiu i czystszemu środowisku" oraz lepszej oświaty, opisuje Gates.

Książka ta szczególnie porusza Gatesa, bo spędził on sporo czasu na przekonywaniu, że błędnie postrzegamy postęp ludziom. W sierpniu fundacja Billa i Melindy Gates wypuściła raport, w którym wykazywano postęp świata w wielu dziedzinach w minionym stuleciu.

Jest jednak parę punktów, w których założyciel Microsoftu nie zgadza się ze Stevenem Pinkerem. Wedle miliardera, psycholog jest "zbyt optymistyczny" co do sztucznej inteligencji:

Podczas kiedy nie sądzę, by groził nam scenariusz w wzoru Terminatora, to pytanie leżące u podstaw tego trwogi - kto tak naprawdę monitoruje roboty? - jest należycie postawione.

"Świat przybywa się lepszy, nawet jeżeli niekoniecznie to czujemy. Cieszę się, że posiadamy tak wybitnych myślicieli, jak Steven Pinker, którzy wspierają nam dostrzec szerszy obraz" - przekonuje Gates.