Dlaczego dziwacy często odnoszą triumfy?

"Dziwni" ludzie mają lepsze predyspozycje do tego, by osiągać sukcesy

Niektórzy ludzie są na osobiste nieszczęście zbyt mądrzy a mianowicie takie przekonanie pokutuje w naszym społeczeństwie. Psychologowie przekonują, że takie osoby, najczęściej rzeczywiście mocno niedostosowane społecznie, posiadają często olbrzymie uzdolnienia w określonych dziedzinach. To może działać niekorzystnie dzięki ich życie towarzyskie, lecz daje im szanse dzięki gigantyczny sukces.

Ty Tashiro, autor książki "Awkward: The Science of Why We're Socially Awkward and Why That's Awesome" uważa, że dziwacy mają na temat wiele większe predyspozycje do odwiedzenia tego, by osiągnąć zwycięstwo.

Nie chodzi tutaj o ludzi, którzy są mądrzy we wszystkich sferach. To akurat przypadki ludzi, które są niesamowicie uzdolnione w jednej lub trzech dziedzinach, a przy pozostałych mogą być przeciętne lub nawet mniej niźli przeciętne.

Dziwacy nierzadko obsesyjnie zajmują się jednym, wąskim tematem, a po innych dziedzinach mają braki

Ich dziwaczność bierze się dlatego, że kiedy ktoś wydaje się być rzeczywiście wybitny w bezpiecznej określonej dziedzinie, może dysponować pewne braki w umiejętnościach społecznych, nie być właściwy w komunikacji z innymi.

Tym bardziej iż takie osoby bardzo niejednokrotnie mają swego rodzaju obsesję na punkcie tematu, który to ich interesuje. Potrafią naprawdę mocno skupiać się na czasem naprawdę ścisłej jak i również dla innych zupełnie niefrapującej dziedzinie.

To najczęściej działa na ich niekorzyść. Bywają przesadnie skrupulatni i nerwowi, gdy ktoś zaburza ich rutynę. Z innej strony to może być wielki atut - jednostki, które potrafią się faktycznie mocno skupiać i mają tyle pasji, mają możliwość lepiej znosić okresy załamania jak i również nie nudzą się tak, jak zdarza się to innym ludziom.

Poświęcenie się jednej dziedzinie może zaprowadzić dziwaków bardzo wysoko

Uwidacznia się to w strategii, którą psychologowie nazywają "celowymi ćwiczeniami". Polega ona na tym, że ćwiczy się w kółko tę samą sprawa, aż dojdzie się do odwiedzenia perfekcji. A najistotniejsze to, by jak najczęściej jak i również najwytrwalej trenować rzeczy, w których jesteśmy najgorsi.

Ludzie, których uznajemy za dziwaków, często zdają się lubić takie wytrwałe badanie jakiejś określonej rzeczy. W oczach innych to obsesja, odrobinę śmieszna, trochę straszna. Ale wiele osób, które dzierży takie predyspozycje, zachodzi niesłychanie wysoko.