Analitycy: w przyszłym tygodniu prawdopodobne podwyżki cen paliw  Surowce

Temat: Ropa naftowa

  • "Ruch jest jeden i banalny". PO apeluje do rządu w sprawie cen paliw
  • Zanieczyszczona ropa z Rosji. "Działanie umyślne"
  • "Zanieczyszczona" ropa z Rosji. Polska wstrzymała odbiór surowca
  • Połowa ropy dla Orlenu w Naszym kraju spoza Rosji
  • Cena ropy szybko pokonuje kolejne poziomy. Powodów jest "całkiem sporo"

W przyszłym tygodniu ceny paliw na stacjach benzynowych prawdopodobnie wzrosną, odnosi się do to zwłaszczan oleju napędowego i autogazu - analizują analitycy. Jako główny bodziec wskazują wysokie ceny ropy naftowej na rynkach.

Eksperci BM Reflex wskazali, że koniec września upływa pod znakiem niewielkich podwyżek cen oleju napędowego jak i również autogazu na stacjach, zaś w kolejnych dniach dalej będzie miejsce do kolejnych podwyżek cen tych paliw.

W ocenie biura podróży, początek października może sprowadzić wzrost detalicznych cen autogazu średnio o 7 groszy za litr, a koszta oleju napędowego powinny zbliżyć się do cen benzyny 95. Reflex wskazuje, że w mijającym tygodniu dzięki rynku hurtowym olej pociągowy podrożał blisko 9 gr za litr brutto, benzyna zaś niecałe o 4 grosze za list.

Szef naftowego olbrzyma o cenach ropy. "Nie jestem pewien, czy to dobra wiadomość"

Od paru dni hurtowe ceny diesla są już wyższe niż benzyny - podkreśla biuro. Drożejące paliwa w polsce to bezpośredni efekt coraz wyższych cen ropy naftowej a mianowicie zaznacza Reflex.

Również portal e-petrol. pl spodziewa się wzrostu cen szczegółowych w przyszłym tygodniu. Prawidłowo z szacunkami portalu, średni poziom cen benzyny 95 powinien zawierać się w przedziale 5, 07-5, 17 zł za litr, an oleju napędowego - pięć, 03-5, 13 zł zbyt litr. W ocenie e-petrol. pl, autogaz, który prawie na pewno zdrożeje, będzie kosztować 2, 35-2, 41 zł za litr.

Co dalej?

Analitycy przypominają, że w mijającym tygodniu ceny ropy sięgnęły szczytów ostatnich czterech lat, ropa Brent sięgnęła 82 dolarów za baryłkę, an ewentualne obniżki są raczej mało prawdopodobne.

Wśród czynników o najsilniejszym wpływie w nastroje rynkowe e-petrol. pl wskazuje sankcje na wywóz towarów ropy z Iranu, które zaczną obowiązywać na początku listopada, a które już dla wielu krajów stały się pretekstem do zerwania współpracy z nafciarzami wraz z Teheranu.

Również BM Reflex wskazuje na sprawę irańską, która przy biernej postawie OPEC teoretycznie ma możliwość doprowadzić do krótkotrwałego szoku podażowego.