Czaputowicz: uważamy, że Nord Stream 2 jest szkodliwy  Surowce

"Nord Stream 2 jest szkodliwy". Szef polskiej dyplomacji o budowie gazociągu

Uważamy, hdy gazociąg Nord Stream 2 ma wymiar geopolityczny, wydaje się być szkodliwy i stawia po bardzo trudnej sytuacji Ukrainę - podkreślił w poniedziałek szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz. Minister podkreślił, że stanowisko Polski różni się w tej kwestii od stanowiska niemieckiego.

Szefowie MSZ Niemiec i Naszego kraju pytani byli na wspólnej konferencji prasowej, czy podczas ich rozmów pojawił się temat Nord Stream dwa, oraz czy strona niemiecka rozumie obawy strony naszej w tej sprawie.

"Projekt absolutnie komercyjny". Putin i Merkel rozmawiali na temat Nord Stream 2

Stanowisko Polski

Czaputowicz podkreślił, że stanowisko Polski odróżnia się w tej sprawy od stanowiska niemieckiego. "Mówiąc w skrócie, widzimy w tej chwili ten spór jako prawdziwy między USA, a Niemcami" - zaznaczył.

Dodał, iż prezydent USA Donald Trump i inni reprezentanci administracji amerykańskiej twierdzą, hdy Nord Stream 2 zostanie kolejnym "instrumentem" dostarczania zasobów finansowych Rosji, która wykorzysta je na modernizację swej armii.

"Ta wartościowanie była przedstawiana wcześniej przez Polskę" - powiedział Czaputowicz, podkreślając, że strona nasze państwo uważa, iż wspomniany gazociąg ma wymiar geopolityczny, wydaje się szkodliwy i stawia po bardzo trudnej sytuacji Ukrainę.

"W tym sporze amerykańsko-niemieckim jesteśmy po stronie USA dlatego, że te argumenty są bardziej przekonywujące, zresztą sami je wcześniej podnosiliśmy" - oświadczył Czaputowicz.

Szef MSZ Niemiec Heiko Maas powiedział, hdy w Niemczech panuje przekonanie, iż Nord Stream 2 nie doprowadzi w Polsce do uzależnienia od Rosji w kwestii dostaw gazu. Dodał, iż znane dywanom są obawy polskiego rządu, ale Niemcy ich nie podzielają.

Nord Stream 2

Nord Stream dwa to projekt liczącej 1200 km dwunitkowej magistrali gazowej przez Morze Bałtyckie wraz z Wyborga w Rosji do odwiedzenia Greifswaldu w Niemczech. Gazociąg ma być gotowy do odwiedzenia końca 2019 roku, gdyż w następnym roku Rosja zamierza znacznie ograniczyć przesyłanie gazu rurociągami biegnącymi poprzez terytorium Ukrainy. Polska, kraje bałtyckie i Ukraina sprzeciwiają się temu projektowi.

Nord Stream 2 ma biec równolegle do uruchomionego w 2011 roku gazociągu Nord Stream. Partnerami rosyjskiego Gazpromu w tym planie są zachodnie firmy energetyczne: austriacka OMV, niemieckie BASF-Wintershall i Uniper, francuska Engie i brytyjsko-holenderska Royal Dutch Shell.

Gazprom anonsuje, że po wybudowaniu Nord Stream 2 tranzyt za pośrednictwem Ukrainę może być utrzymany w "pewnej skali", obok czym strona ukraińska winna uzasadnić "celowość ekonomiczną świeżego kontraktu" tranzytowego.

Źródło: PAP Przebieg Nord Stream dwóch