Jak digitalizacja wpływa na organizację

Koniec życia, jakie znamy. Witajcie w zdigitalizowanym świecie

Digitalizacja firmy musi prowadzić do radykalnego przeobrażenia jej budowle. Nie chodzi o wówczas, by dział IT niespodziewanie przejął stery w zarządzaniu, a jego szef stał się guru znanym spośród jednoosobowych decyzji. To przeobrażenie musi oznaczać radykalną modyfikację kultury zarządzania, an określonym z najważniejszych elementów tego procesu jest zatrudnienie utalentowanych ludzi.

Digitalizacja wpływa na organizację

Organizacje, które rodziły się w czasach produkcji cyfrowej, często funkcjonują w oparciu o luźne hierarchie. Zarządzanie takimi firmami wydaje się domeną osób podejmujących bezpośrednie decyzje. A widoczne wyniki tychże decyzji są na rzecz nowoczesnej – sieciowej organizacji ważniejsze, niż procesy, które do tych efektów wiodą. Starsze firmy, zarządzane procesowo, opierają się jeszcze niejednokrotnie na bardzo sztywnych strategiach, w których pracownicy są zaledwie częścią zmechanizowanej, bardzo formalnej struktury. Czy miast tego nie powinni przypominać żywej komórki rozwijającego się organizmu?

By zilustrować to pytanie, odwołajmy się do przykładu rynkowej promocji telefonu komórkowego. Rewolucyjne rezultaty, jakie miały być dostrzegalne po wprowadzeniu nowego wyekwipowania na rynek, liczono na miesiące. Jednocześnie, z jakichś powodów akceptowalne było wówczas, że w typowej firmie działającej w latach 90., na pożądane efekty menedżerskich decyzji należało czekać chociażby kilka lat. Bądź nie tkwiła tu sprzeczność w myśleniu o określaniu? Przecież mobilność, będąca korzyścią w życiu każdego zatrudnionego, powinna stać się też wartością obecną w strukturze. Szczególnie wtedy, gdy dąży ona do sukcesu przy erze gospodarki cyfrowej.

Właściwi ludzie na akuratnych miejscach

Zarządzanie umiejętnościami pracowników przy firmie dążącej do digitalizacji bywa skomplikowane. Najistotniejszym zadaniem jest pozyskanie utalentowanych fachowców i obsadzenie ich w właściwych stanowiskach. To właśnie oni wpłyną dzięki ewolucję firmy. I wówczas oni będą ponosić zobowiązanie za wykształcenie w odmiennych pracownikach umiejętności niezbędnych po procesie zmiany. W kulturowo problematycznej, dynamicznej, elastycznej strukturze najogromniejszą rolę odgrywają dobrze dobrani pracownicy, którzy darzą się w pracy wzajemnym zaufaniem. Taki model świadczy podstawę nowoczesnej ekonomii. Zrozumiałe jest, że radykalnie i nowatorsko zarządzane struktury takie jak Google, Zappos, bądź Valve nie mogą stać się z dnia na dzień punktem odniesienia dla wszelakiej firmy. Ale istotne wydaje się być to, że dzisiaj odrzucić mogą one być obecnie traktowane jako coś kuriozalnego.

Każda współczesna przygotowanie, jeśli ma ambicję przerobienia się w nowoczesną budowę, powinna brać pod atencję doświadczenia firm, które zdecydowały się na radykalnie różniący się model zarządzania.

Jak działają liderzy

Zatrzymajmy się w chwilę na dwóch wypadkach z wymienionych, bo mają możliwość one być interesujące gwoli każdego, kogo zajmuje problematyką nowoczesnego zarządzania. Zappos wówczas amerykańska firma online ustanowiona w 1999 roku, zatrudniająca 1500 pracowników, sprzedająca buty i odzież. CEO przedsiębiorstwa Tony Hsieh postanowił dokonać radykalnej rewolucji w zarządzaniu, natomiast cały proces nazwał „Holocracy”.

W efekcie, w „holokratycznym” modelu nie wyłącznie nie ma tytułów zawodowych, ale nie istnieje też managerów, a zamiast sztywnej struktury odrabia „Holarchia”. W 2013 roku Zappos trafił na 31 miejsce na liście składu Fortune, która przedstawia najbardziej pożądanych pracodawców na rynku.

Natomiast Valve to amerykańska firma, która znakomita jest wszystkim miłośnikom konsol video na świecie. Również przy jej przypadku nie odnajdziemy śladów sztywnej hierarchii, natomiast podstawą, gdzie buduje się funkcjonowanie organizacji, jest wrażenie współodpowiedzialności pracowników. Załoga składająca się z 300 osób zachęcana jest regularnie przez zarząd do decydowania samodzielnie o tym, jakie zadania i projekty są kluczowe dla firmy. Rolą podwładnych, którzy takie decyzje omawiają, jest przekonanie pozostałych, że mają one sens na rzecz całej organizacji. Firma, jeśli chodzi o produktywność, kilka razy przewyższa Google i Apple, jeśli za wyznacznik uznamy tu kapitalizację w jednego pracownika.

Szukać ludzi na całym rynku

Nie wszystkie kwalifikacje niezbędne w danym etapie zmiany w firmie wolno znaleźć wśród dotychczasowych pracowników. Dlatego kluczowi menedżerowie mają obowiązek być realistami, jeśli chodzi o kwestię umiejętności jak i również kompetencji zespołu.

Wiele spośród najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw decyduje się na poszukiwanie talentów nawet na innych obszarach rynku, w innych branżach. Kierują się przekonaniem, że umiejętności i dar są dużo bardziej ważne dla sukcesu firmy, aniżeli doświadczenie w danej gałęzi. Talenty ludzi odgrywają dużą rolę szczególnie na wczesnych etapach przekształcania firmy. Dlatego nie można zapominać o tym, że najlepsi specjaliści spośród obszaru IT mogą działać w zupełnie innej branży. Należy ich wyłowić jak i również dążyć do ich zatrudnienia.

Takie podejście do odwiedzenia “wyławiania” specjalistów w branży nie jest oczywiście jedyną opcją. W całym nastawieniu ważny jest zdrowy rozsądek. Firma decydująca się na wynajęcie zewnętrznej agencji złożonej wraz z pięciu osób odpowiedzialnych za implementację aplikacji w systemie IT może ponieść porażkę. Dużo większe okazje na powodzenie operacji zostanie miała firma, która w środku stworzy samodzielny team poważny za to samo zadanie.

Decydując się na ydobzwanie nowych ludzi i przydzielanie im zadań należy dlatego brać pod uwagę własne uwarunkowania jak i również trzeźwo oceniać szanse dzięki powodzenie każdej zmiany.

Talenty przyniosą sukces

Ale pewne jest jedno: wczesne zaangażowanie prawdziwych talentów w tok reorganizacji firmy pozwala na realizację ambitnych zadań i planów. To właśnie w największym stopniu utalentowani pracownicy zasieją ziarna, z których w przyszłości wyrośnie zupełnie nowa kultura całej organizacji.

W cyfrowych organizacjach umiejętności, twórcze myślenie, wyobraźnia pracowników są sporo bardziej pożądane niż sztywne systemy, czy utrwalone przebiegi.

Tagi: digitalizacja przygotowanie liderzy IT Prezesi zapisują Komentując korzystasz z przybory Facebooka. Publikowane komentarze istnieją prywatnymi opiniami Użytkowników. Żeby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Przepis i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem gniewny. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć sankcje. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje zwiać spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie