Autor Chaos Monkeys: Mark Zuckerberg to samiec alfa

„Mark Zuckerberg to samiec alfa”

Za oceanem premierę miała niedawno książka o frapującym tytule „Chaos Monkeys”, którą amerykańskie media ochrzciły mianem nietypowego przewodnika po Dolinie Krzemowej (jej podtytuł brzmi: „Nieprzyzwoite bogactwo i przewidywalne porażki w Dolinie Krzemowej”).

Antonio García Martínez pisze w niej m. in. o Marku Zuckerbergu, szefie Facebooka. Sam pracował w tej firmie przy latach 2011-2013. W jego mniemaniu głośny film „The Social Network” o narodzinach popularnego portalu społecznościowego ma niewiele wspólnego z rzeczywistością.

Zuck jest inny niźli bohater filmu

Martínez uważa, że chociaż film miał premierę 6 lat temu, to nadal wpływa na to, jak osoby spoza Doliny Krzemowej postrzegają Facebooka i jego założyciela.

Autor książki miał okazję spostrzegać Zuckerberga z bliska, choć zdecydowanie bliżej pracował wraz z Sheryl Sandberg, która wydaje się dyrektorem operacyjnym firmy. Mniema, że choć Zuckerberg w ostatnich latach stał się jeszcze bardziej kompetentnym liderem, to jednak pozostaje tąże samą osobą, którą poznał 5 lat temu. Business Insiderowi powiedział, że są dwie główne cechy, które zdecydowanie odróżniają prawdziwego Zuckerberga po to filmowego. Po pierwsze: zdaniem Martíneza szef Facebooka zupełnie nie jest „podstępnym nieudacznikiem”.

W filmie Zuck, jak nazywają Firma przyjaciele, został przedstawiony jak postać, która raczej odrzucić wzbudza sympatii – introwertyczna, mająca problemy z nawiązywaniem bezpośrednich kontaktów, przebiegła i zdolna w dodatku, by gwoli siebie lub sprawy poświęcić relacje z przyjaciółmi.

Według Martíneza założyciel Facebooka rzeczywiście rzadko nawiązuje spośród rozmówcą kontakt wzrokowy, nie wydaje się być najlepszym mówcą i miewa obsesję na punkcie poniektórych detali, ale nie wydaje się złym człowiekiem:

Po rzeczywistości ma dominującą osobowość, jest samcem alfa. Wówczas taki typ człowieka, który gdy rzucisz mu prowokacja i powiesz, że nie zaakceptować zrobi 100 pompek, założy się z tobą o milion dolarów, że wówczas zrobi i wygra ten zakład.

Zuck odrzucić krytykuje ludzi na prawo i lewo, ale przytrafia mu się „pokazać pazury”. Martínez pamięta jedno ze spotkań, podczas którego niesłychanie długo coś tłumaczył, gdy Zuckerberg przerwał mu słowami: “Po prostu zamknij się i odpowiedz na pytanie”.

Facebook dla każdego

Drugą cechą, która dobrze wskazuje, według autora książki, kim naprawdę jest Zuckerberg, jest jego wiara w misję Facebooka. W książce Martínez pisze o Dolinie Krzemowej bez PR-owego lukru, jednak gdy opisuje Zuckerberga zaznacza, że plan połączenia każdej osoby na świecie, nie jest wykreowany na potrzeby informacji telewizyjnej czy inwestorów.

„To naprawdę jego życiowa misja” – uważa Martínez.

Twórcy filmu „The Social Network” sugerowali, że Zuckerberg stworzył Facebooka, żeby zdołać poznawać dziewczyny. Zdaniem Martíneza to całkowita bzdura, niemająca żadnego poparcia w faktach. W 2014 roku sam Zuckerberg żalił się, iż ten wątek w filmie jest dla niego nadzwyczaj krzywdzący, bo podważa komplet tego, czemu poświęcił swoje los.

Zdaniem Martíneza pewien z ostatnich projektów Zuckerberga, w ramach którego Nasza klasa chce „zrzucać” internet z drona w miejscach pozbawionych jakichkolwiek szans na wejście do sieci, pokazuje to, na czym Zuckerbergowi naprawdę zależy. „On nie robi owego dla pieniędzy, bo kasy z dostarczania internetu do tych krajów nie będzie”.

Tagi: Mark Zuckerberg nasza klasa Dolina Krzemowa Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” tuż przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku są pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Należy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie