Popularny

500 plus - kryterium dochodowe. Komentarz Elżbiety Rafalskiej

Będzie zmiana progu kryterium dochodowego w programie 500 plus? Minister rodziny nie wyklucza

Minister rodziny, robocie i polityki społecznej Elżbieta Rafalska nie wyklucza, iż próg kryterium dochodowego przy programie 500 plus zostanie zmieniony. Może to się stać nawet w 2019 roku - powiedziała po rozmowie z "Faktem".

W rozmowie z wtorkowym "Faktem" Elżbieta Rafalska była pytana m. in. o zakaz handlu w niedziele. W tym kontekście padło sprawdzenie prowadzącej rozmowę, że "ceny są coraz wyższe" i "pieniądze z 500 oraz już nie wystarczają".

- Proszę zobaczyć, jak na przykład szybko narzekamy, że pięćset plus to mało. Natomiast jeszcze przed trzema laty takiego świadczenia w ogóle nie było - odpowiedziała szefowa MRPiPS.

- Przypomnę, że w 2016 r., czyli w pierwszym roku obowiązywania 500 plus, mieliśmy deflację, czyli koszty spadały. Mamy drugi rok inflacji i to także niewysokiej. Żadne świadczenia nie są podnoszone częściej niźli co trzy lata. Samego 500 plus nie zmienimy, ale przyjdzie taki chwileczkę, że trzeba będzie się zastanowić nad progiem kryterium dochodowego - dodała. Jak na przykład wyjaśnił 'SE", chodzi na temat osoby, które pragną na temat świadczenie na pierwsze czy jedyne dziecko.

Zmiana 500 plus możliwa przy 2019 r.

Minister zapytana, czy w przyszłym roku kalendarzowego zostanie zmieniony próg kryterium dochodowego, odpowiedziała: - Nie zaakceptować wykluczam.

Dopytywana, "o ile próg dochodowy rośnie", odpowiedziała z kolei: a mianowicie Przeprowadzamy wyliczenia, ale będziemy mogli powiedzieć więcej, kiedy będę już po uzgodnieniach wraz z Ministerstwem Finansów.

- Nie chcemy dopuścić do odwiedzenia sytuacji, że przez wzrost minimalnego wynagrodzenia dwuosobowa familia straci 500 plus. Przy tym okresie zasiłkowym mnie to nie grozi, dopiero od 2020 r. - dodała.

O waloryzacji zasiłków

Dopytywana, kto może przy przyszłym roku liczyć dzięki podwyżkę od państwa, odpowiedziała: - Mamy wzrost zasiłku pielęgnacyjnego. To świadczenie nie było podnoszone od 12 lat. Chcemy zrównać tej wysokość z kwotą dodatku pielęgnacyjnego wypłacanego przez ZUS". - W górę pójdzie specjalny zasiłek opiekuńczy i zasiłek dla opiekuna, świadczenie pielęgnacyjne dla rodziców pociechy niepełnosprawnych - dodała.

- Przed nami waloryzacja rent i emerytur. Po ministerstwie opracowaliśmy wiele typów. Ten, który wybraliśmy, jest najkorzystniejszy. Pamiętajmy, że najniższe emerytury w ciągu 3 lat naszych rządów wzrosły o 23 proc., to znaczy utrzymują tempo wzrostu wynagrodzeń. To wciąż niskie świadczenia, ale nigdy tak szybko nie rosły. A odrzucić powiedziałam jeszcze ostatniego wyrażenia w sprawie emerytur - mówiła szefowa MRPiPS.