Emerytury - drugi i trzecia część filar, OFE

Rządowy plan na OFE. Eksperci: korzystny dla gospodarki

Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów mówi się za tym, żeby 25 proc. aktywów OFE przekazane zostało do Funduszu Rezerwy Demograficznej a 75 proc. na Indywidualne Konta Emerytalne. Zdaniem Jeremiego Mordasewicza, eksperta Konfederacji Lewiatan, jest to korzystne rozwiązanie.

Dzięki temu długoterminowe oszczędności będzie można inwestować w rozwijanie ekonomii - podkreśla Mordasewicz. Jak wyjaśnia, bez inwestycji nie będzie modernizacji gospodarki jak i również dlatego tak ważne wydaje się być budowanie oszczędności na emeryturę, które mają charakter długoterminowy i potrzebne są do odwiedzenia sfinansowania długoterminowych inwestycji w naszej gospodarce.

Podobnie uważa Wojciech Nagel spośród Business Centre Club. Jak na przykład zaznaczył, przekazanie 75 proc. środków z OFE na rzecz budowania trzeciego filara kapitału emerytalnego, który zostanie aktywował Pracownicze Programy Emerytalne i indywidualne plany kapitałowe, będzie korzystne także na rzecz samych ubezpieczonych. Utrzymana zostanie bowiem filarowość systemu emerytalnego - wszystkiego nie przejmie Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, jak proponowali niektórzy eksperci i przedstawiciele związków zawodowych. - Gdyby wszystkie środki były przekazane do Funduszu Rezerwy Demograficznej, to ryzyko systemowe byłoby ogromne - podkreślił Wojciech Nagel. Dodał, że utrzymanie systemu zdefiniowanej składki i wielofilarowego układu emerytalnego jest bardzo ważne. Chodzi o to, by środki gromadzone były coś więcej niż w FUS-ie, ale też w programach kapitałowych i na Indywidualnych kontach emerytalnych. Według Wojciecha Nagela zachowywanie środków na emeryturę w kilku miejscach jest bezpieczne niż tylko w określonym.

Z kolei Wiesława Taranowska z OPZZ mówiła, że byłoby lepiej, o ile wszystkie zgromadzone w OFE środki przekazane zostały do Funduszu Rezerwy Demograficznej. Podług Taranowskiej, która jest profesjonalistą od ubezpieczeń społecznych, wszelkie Indywidualne Konto Emerytalne w ZUS-ie jest waloryzowane jak i również nie może tam być skromniej pieniędzy, niż zostało przekazane. W systemie kapitałowym z kolei bywa różnie. - Możemy środki pomnożyć, a możemy też stracić - podkreśliła Wiesława Taranowska.

Rekomendacja KERM wychodzi naprzeciw myśli przebudowania modelu funkcjonowania OFE, jaką w lipcu owego roku zaprezentował wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Tagi: rząd emerytury OFE Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Wydawane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić wykroczenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i reguły obowiązujące na Facebooku mieszczą się się którego adres to https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem wyobrażenie o likwidacji OFE. Dzięki jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy aktywny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę na aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI znał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Myśl Banku i kilkunastu zatrudnionych. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie