Ile gazu z łupków na terytorium polski? «Aby to oszacować należy siedem lat»  Informacje

Ile gazu spośród łupków w Polsce? "Aby to oszacować trzeba siedem lat"

Potrzebujemy przyjemniej siedmiu lat na oszacowanie, ile gazu z łupków w Polsce się znajduje – ocenia prof. Stanisław Nagy z Wydziału Wiertnictwa, Nafty i Gazu AGH przy Krakowie. - W przeciągu dwóch lat musi powstać przynajmniej 20 odwiertów pilotażowych - dodaje.

Profesor Stanisław Nagy twierdzi, iż w Polsce musi powstać w ciągu najbliższych trzech latach przynajmniej 20 odwiertów pilotażowych, a docelowo stu, aby móc oszacować ilość znajdującego się w Polsce gazu z łupków.

Gaz łupkowy: zagrożenie czy szansa? Reportaż Marka Osiecimskiego dla TVN24 BiŚ

Własne sposoby poszukiwania

- Przestrzegałbym przed zapowiedziami, iż w 2014 roku przejdziemy do wydobycia komercyjnego. Przejdziemy ze stanu eksploracji do stanu pilotażowego i nie zaakceptować można go traktować jako fazy komercyjnej – rzekł Nagy. Prezes Wyższego Urzędu Górniczego dr Piotr Litwa zwrócił uwagę, że lokalne łupki zbyt często przy naszym kraju porównuje się do tych amerykańskich.

- Mamy zupełnie różne środowisko geologiczne. Nie da się technologii amerykańskich użyć w naszym kraju w zasadzie "kopiuj - wklej". Problem polega na tymże, że musimy wypracować osobiste sposoby poszukiwania i wydobycia gazu z łupków. Gaz jest, ale trzeba opracować skuteczną technologię (jego wydobycia - red. ). Analizy produkcyjne w USA trwają siedem miesięcy, a w Polsce miesiąc. Jest to spowodowane zbyt niskim przepływem gazu w Polsce, gdyż szczelinowanie prowadzone jest dzięki bazie doświadczeń amerykańskich – twierdzi.

Kiedy przełom?

Resort środowiska liczy, że 2014 rok zostanie przełomowy, bo możliwy wydaje się pierwszy komercyjny odwiert, przy którym wartość pozyskanego gazu przekroczy poniesione nakłady. Najbardziej intensywne prace trwają dzięki Pomorzu, gdzie za obiecujący uchodzi m. in. rejon Wejherowa. Inny rokujący rejon to Lubelszczyzna. Intensywne prace w Polsce prowadzą firmy z udziałem Skarbu Was – PGNiG i PKN Orlen, ale też spółki z kapitałem zagranicznym jak i również udziałem koncernów światowych – m. in. Chevronu jak i również Conoco Phillips. Po dokonaniu pierwszych prac z koncesji w polsce zrezygnowały cztery spółki ze światowej czołówki: ExxonMobil, Marathon Oil, Talisman Energy oraz włoski koncern ENI.

Trzeba więcej odwiertów

Dotychczas w Polsce wykonano ponad 50 odwiertów po poszukiwaniu gazu łupkowego. Priorytetowa prognoza Państwowego Instytutu Geologicznego z marca 2012 r. zakłada, że najbardziej prawdopodobne zasoby gazu łupkowego przy Polsce wynoszą od 346 do 768 mld metrów sześciennych. PIG wielokrotnie informował, że dla dokładniejszego oszacowania zasobów potrzebuje danych spośród jak największej liczby odwiertów poszukiwawczych.