Bruksela pozywa Polskę. Za którykolwiek dzień niemal 100 tys. euro kary  Informacje

Temat: UE

  • Janis Warufakis w TVN24 BiS: "Udają, iż kryzys się skończył. Greckiego długu nie da się spłacić"
  • Mazowsze zostało zwaśnione. Rząd liczy na poboczne środki z Unii Europejskiej
  • Wydarzenia w Sejmie mogą wpłynąć na planowanie unijnego budżetu
  • Przyszłość Brexitu. Bruksela obawia się "słabego partnera"
  • Z zagranicy jak po kraju. Po fali opinii duży operator zmienia taryfy

Dwa lata poślizgu we wdrażaniu unijnej dyrektywy może kosztować polskich podatników 96, 72 tys. euro za każdy dzień uchybienia. Komisja Europejska poinformowała dziś, że pozywa Polskę do odwiedzenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Chodzi o przepisy posiadające ograniczyć zużycie energii po budynkach.

Unijne prawo o charakterystyce energetycznej gmachów mają pomóc w ograniczeniu zużycia energii. Państwa UE miały do 9 czerwca 2012 r. wdrożyć dyrektywę, która zobowiązuje je do odwiedzenia zapewnienia, aby do 2021 r. wszystkie nowe budynki były tzw. budynkami na temat niemal zerowym zużyciu ciepła.

Oznacza to, hdy nowe budynki powinny być tworzone z materiałów i po technologii ograniczającej utratę siły i zużycie jej. Obiektem jest by budynek, np. w okresie zimowym potrzebował nie tracił ciepła, a właściciel zużywał jak najmniej energii do jego ogrzania.

Budynki dostaną świadectwo energetyczne

Zgodnie z dyrektywą kraje członkowskie posiadają określić i stosować najmniejsze wymagania dotyczące charakterystyki energetycznej wszystkich budynków, stworzyć program certyfikacji oraz zapewnić regularne inspekcje systemów grzewczych jak i również klimatyzacyjnych.

Ministerstwo pracuje

Rzecznik resortu infrastruktury i progresu Robert Stankiewicz powiedział w czwartek PAP, że "Polska już wdrożyła i notyfikowała Komisji Europejskiej zasadnicze postanowienia dyrektywy mające kluczowy wpływ na poprawę charakterystyki energetycznej, m. in. określające wymagania minimalne dla budynków przy perspektywie do 2021 r. ".

- Obecnie w sejmowej komisji infrastruktury trwają prace nad rządowym projektem ustawy o charakterystyce energetycznej budynków. Ustawa zmodyfikuje i usprawni już aktualnie funkcjonujący system oceny energetycznej budynków - podkreślił rzecznik MIR.

Polska upomniana przez Brukselę

Według Komisji Polska do dziś odrzucić zakończyła wdrażania tych przepisów, chociaż już we wrześniu 2012 r. otrzymała spośród Brukseli pierwsze upomnienie po tej sprawie. Nadal brakuje odpowiednich przepisów krajowych, w tym m. in. dotyczących świadectw energetycznych, minimalnych wymagań odnośnie charakterystyki energetycznej oraz budynków o niemal zerowym zużyciu energii - uzasadnia KE decyzję o pozwaniu Polski do Trybunału UE.

Komisarz UE ds. siły Guenther Oettinger zaznaczył oprócz tego, że efektywność energetyczna wydaje się ważnym sposobem na obniżenie zależności od importu energii i zwiększenie bezpieczeństwa dostaw surowców.

Mieszkanie dla Młodych? Nowe, drobne, drogie i nie w Polsce powiatowej

- Osiągnięcie unijnego celu poprawy efektywności energetycznej o 20 proc. do 2020 r. odpowiadałoby zmniejszeniu zapotrzebowania na import o 2, 6 mld baryłek ropy naftowej rocznie. Dlatego tak ważne jest, żeby wszystkie państwa członkowskie przedłożyły przepisy niezbędne do szybszego działań na rzecz efektywności energetycznej. Budownictwo pochłania wszak aż 40 proc. wyczerpania energii, a więc wówczas w tym sektorze możliwe są największe oszczędności a mianowicie oświadczył Oettinger, cytowany w komunikacie prasowym KE.

Nie tylko Polska

W tej samej sprawie Komisja pozwała w czwartek do Trybunału również Austrię, ale nieszczęścia z wdrożeniem dyrektywy dzierży też wiele innych państw unijnych. W kwietniu w celu Trybunału trafiły pozwy przeciw Finlandii i Belgii. Obecnie Komisja bada sytuację w kilku innych państwach członkowskich: Słowenii, Holandii, Luksemburgu, Włoszech i Czechach, którym także grożą skargi do unijnego Trybunału.

Polska nie zaakceptować uniknęła pozwu do Trybunału w Luksemburgu, mimo hdy w kwietniu br. rząd przyjął projekt ustawy o charakterystyce energetycznej budynków, która to ma zapewnić wdrożenie unijnych przepisów. Proponowana ustawa dzierży promować budownictwo efektywne energetycznie i zachęcić do stosowania technologii ograniczających zużycie ciepła w budynkach.