EBI raport 2016 r. na temat inwestycjach w krajach UE

Raport Europejskiego Instytucji finansowej Inwestycyjnego: w UE wolną rosną inwestycje

Unia Europejska niespiesznie wychodzi z krachu, wolno w UE rosną inwestycje - wskazuje przedstawiony w poniedziałek w Stolicy raport Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). Według banku powiększenia inwestycji w 2016 r. spodziewało się 36 proc. firm w Polsce.

Jak podkreśla EBI, rozwój inwestycji w ostatnich 3 latach w UE wyniósł średnio 3, 1 proc. na rok, a dlatego mniej niż 3, 4 proc. notowane przed recesją z lat 2008-2009. To według banku w dużej mierze powyżej historycznych wskaźników dotyczących przyrostu inwestycji po wcześniejszych kryzysach.

Odbicie według EBI w większości krajów członkowskich rozpoczęło się na zarania 2013 roku - wcześniej napędzał je eksport, spośród czasem wsparł popyt leżący wewnątrz. - Wzrost popytu wewnętrznego podtrzymywały spadające ceny ropy naftowej i ogólna inflacja oraz elastyczna polityka pieniężna i wygaszanie oszczędności budżetowych - wskazuje bank.

EBI zwraca uwagę, iż w inwestycjach występują wielkie różnice pomiędzy krajami oraz sektorami. W połowie 2016 roku inwestycje w najmniej dotkniętych przez kryzys krajach "starej Unii" (Austrii, Belgii, Danii, Finlandii, Francji, Holandii, Luksemburgu, Niemczech, Szwecji i Wielkiej Brytanii) osiągnęły pułap sprzed kryzysu. W dużej ilości nowych krajów członkowskich (Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Estonii, Litwie, Łotwie, Malcie, Polsce, Rumunii, Słowacji i Węgrzech) był on o 9 proc. niższy niż przed recesją - wskazuje raport.

W krajach, które pula uznaje za "poszkodowane" (Cyprze, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Słowenii, Portugalii i Włoszech), poziom inwestycji był o 27 proc. niższy od poziomu sprzed kryzysu.

Raport wskazuje, że nakłady pod inwestycje w firmach koncentrują się obecnie na maszynach, sprzęcie i własności intelektualnej; zwraca jednak uwagę, że po krajach "nowych" i "poszkodowanych" różnice w obecnym szczeblu inwestycji w niniejszym obszarze są największe w zestawieniu z z okresem przedkryzysowym.

W budownictwie spadki inwestycji widoczne są w całej UE.

Według EBI w Naszym narodzie zwiększenia inwestycji w 2016 r. spodziewało się 36 proc. firm. Jedna trzecia z nich przewidywała inwestowanie w rozwój nowych produktów, co znacząco wykraczało poniżej średniej unijnej.

W 2015 r. inwestowały 4 na pięć polskich firm, co znów było powyżej średniej UE. Jednak nakłady inwestycyjne na pracownika były już takie same jak na przykład w pozostałych krajach Unii.

Badanie wskazuje również, że główne przeszkody po inwestycjach to dla naszych firm problemy natury politycznej i administracyjnej.

Badanie przeprowadzono w 479 rodzimych firmach między lipcem natomiast listopadem 2016 r.

W całej UE na potrzeby raportu przebadano 12 pięć stów przedsiębiorstw.

Uczestniczący przy debacie podczas prezentacji papieru wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński powiedział, że inwestycje są jednym z priorytetów Strategii dla Odpowiedzialnego Rozwoju jak i również rząd chce zarówno większego wykorzystania funduszy publicznych do odwiedzenia ich pobudzania, jak i większego udziału sektora własnego w tych inwestycjach.

Kwieciński zwrócił uwagę, że w Europie widoczna wydaje się niepewność, jeśli chodzi o inwestowanie, m. in. wynikająca z Brexitu oraz przemian politycznych w USA. Polska - jak podkreślił - wychodzi ze spowolnienia gospodarczego.

Wiceminister zaznaczył też, że rząd traktuje sprawy gospodarcze priorytetowo i przypomniał w poniższym kontekście prace ponad konstytucją biznesu oraz pakietem 100 zmian dla przedsiębiorstw.

Jak dodał, rok kalendarzowy 2016 był rokiem pod spodem znakiem polityki socjalnej, 2017 koncentrował się będzie dzięki gospodarce.

- Nasz kraj gospodarka będzie miała się znacznie lepiej niż po roku ubiegłym, nie wyłącznie z powodu funduszy UE (... ), ale przede wszystkim ze względu na planu wpisane w Strategię wdrażaną w tym roku - wyjaśnił Kwieciński.

Tagi: EBI Unia Europejska inwestycje Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w adres „Zgłoś Facebookowi” przy wybieranym poście. Regulamin i maksymy obowiązujące na Facebooku mieszczą się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Należy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia kategorię po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie