BZ WBK ze zgodą UOKiK na przejęcie części Deutsche Bank Polska

Coraz bliżej przejęcia po sektorze bankowym. Urząd antymonopolowy zapalił zielone światło

Urząd Ochrony Konkurencji jak i również Konsumentów zgodził się w przejęcie przez Bank Zachodni WBK części Deutsche Pula Polska oraz przejęcie inspekcji nad DB Securities. Żeby transakcja mogła dojść do skutku banki potrzebują zgody od Komisji Nadzoru Finansowego.

Jak uznał prezes UOKiK, taka transakcja odrzucić narusza konkurencji. Finalizacja złączenia jest planowana na ostatni kwartał 2018 roku - o czym poinformował po komunikacie BZ WBK.

Bank Zachodni WBK może przejąć część mienia Deutsche Bank Polska, które obejmuje bankowość dla MŚP i detaliczną dla klientów poszczególnych. BZ WBK może też kupić DB Securities (działalność maklerska). Transakcje nie naruszą konkurencji, stąd zgoda #UOKiK https://t.co/qXqm8ZImVx pic. twitter. com/CJRKIndlqB

— UOKiK (@UOKiKgovPL) dwa marca 2018

Uzgodnienia

W grudniu 2017 roku BZ WBK podpisał umowę przejęcia części działalności Deutsche Bank Polska. Wstępna koszt za przejęcie aktywów to 1, 29 mld złotych, z których 20 proc. ma być płatne przy gotówce, a 80 proc. w formie akcji oryginalnej emisji BZ WBK.

Zgodnie z umową Bank Zachodni WBK kupi wydzieloną działalność detaliczną oraz MŚP (małych i średnich przedsiębiorstw) Deutsche Bank Polska od Deutsche Bank AG z wyłączeniem m. in. walutowych kredytów i pożyczek hipotecznych oraz segmentu bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej DB Polska. Transakcja obejmie również domek maklerski DB Securities.

Boom na branży mieszkaniowym. Polacy zadłużali się na potęgę

Do Agencji bankowej Zachodniego WBK włączona pozostanie także sieć placówek przejmowanego banku.

Co to oznacza dla klientów?

Po finalizacji transakcji klienci Deutsche Bank Polska staną się klientami BZ WBK.

To oznacza, że "stroną zawartych umów będzie Pula Zachodni WBK. Umowy odnoszące się do walutowych produktów kredytowych, zabezpieczonych hipotekami pozostaną w obsłudze w Deutsche Bank Nasze państwo. Umowy zawarte przez kontrahentów Deutsche Bank Polska z dotychczasowym bankiem pozostaną przy mocy i nie będą wymagały aneksowania. Nie zmienią się również numery przenoszonych rachunków bankowych, aktywne zostaną wszystkie karty i numery PIN" - informuje BZ WBK na swojej stronie internetowej.

Dla odbiorców BZ WBK nic się nie zmieni.

Potwierdzone plotki

O chęci wycofania się z Polski Deutsche Banku było słychać już pod koniec 2016 r., z powodu doniesień Agencji Reutersa. Grupa zaprzeczała takim notatkom. Jednocześnie, Deutsche Bank wyprzedawał wtedy inne zagraniczne aktywa i prowadził proces metamorfozy.

Nieoficjalne doniesienia o chęci sprzedaży niemieckiego agencji bankowej powtarzały się potem często, a BZ WBK był wymieniamy jako jeden wraz z chętnych na przejęcie.