Filip Czuchwicki pracował w Rodzimej SKOK, teraz je nadzoruje w KNF

Całą karierę był związany ze SKOK-ami, w tej chwili nadzoruje je w KNF

Jako student dostawał stypendium od stowarzyszenia związanego ze Spółdzielczymi Kasami Oszczędnościowo Kredytowymi. Pracował w Krajowej SKOK, gdy jej szefem był Grzegorz Bierecki, zaś następnie w kancelarii obsługującej SKOK-i. Stamtąd trafił na stanowisko dyrektorskie w Komisji Nadzoru Finansowego. Mowa o Filipie Czuchwickim, którego karierę pod lupę wziął wortal OKO. press.

Portal zwrócił uwagę, że 32-letniemu Czuchwickiemu trudno odmówić "znajomości środowiska i problematyki SKOK". Część swojej kariery edukacyjne i całą karierę dla zarobku związał z Kasami a także powiązanymi z nimi podmiotami i ludźmi.

Przeszłość związana ze SKOK

"Już jako student i szef Niezależnego Zrzeszenia Studentów na Uniwersytecie Gdańskim współpracował wraz z ludźmi z Kas jak i również był przez 3 lata stypendystą Stowarzyszenia Krzewienia Edukacji Finansowej, ściśle związanego z Kasami. Zaraz po studiach zaczął pracę w Rodowitej SKOK, która wówczas nadzorowała Kasy i której szefem był wtedy Grzegorz Bierecki" - czytamy w artykule.

Filip Czuchwicki w 2011 roku jeszcze pracując w Krajowej SKOK pozostał równolegle wiceprezesem, a następnie prezesem spółki Towarzystwo Obsługi Poszkodowanym, należącej do układu SKOK. W tym danym roku został dyrektorem nadzorującym w Kancelarii Jedliński Bierecki i Wspólnicy obsługującej Biura, założonej przez syna Grzegorza Biereckiego i trzech tej najbliższych współpracowników.

Duży bank przejmuje SKOK Rafineria

Jak podało OKO. press w 2015 roku, z ramienia tej kancelarii, Czuchwicki podpisał umowę na załogę prawną magistratu w Białawej Podlaskiej, gdzie prezydentem jest parę miesięcy wcześniej człowiek Grzegorza Biereckiego. Portal zwrócił również uwagę także na jego karierę naukową. Promotorem jego pracy magisterskiej jak i również doktoratu był bowiem profesor Jerzy Ciszewski, który od 2011 roku współpracuje z Kancelarią Jedliński Bierecki jak i również Wspólnicy.

Czuchwicki zapewnił aczkolwiek to, że Ciszewski jest promotorem jego pracy "pozostawało bez związku ze współpracą Pana Profesora z Kancelarią". Bo "profesor współpracuje z Kancelarią w charakterze of counsel - niezależnego doradcy" i nie było pośród nimi "żadnej zależności służbowej" - czytamy w punkcie.

Praca w Komisji Nadzoru Finansowego

Filip Czuchwicki w Kancelarii Jedliński Bierecki i Wspólnicy Czuchwicki pracował do czerwca 2018 roku kalendarzowego. Stamtąd trafił do Komisji Nadzoru Finansowego, do departamentu nadzorującego SKOK-i.

"Nadzoruje między innymi Krajową SKOK, w której kiedyś pracował i SKOK Stefczyka, jakiego szefem jest udziałowiec Biurze prawnym Jedliński Bierecki i Wspólnicy (a więc również zostały pracodawca Czuchwickiego)" - podał portal OKO. press.

Jednocześnie wskazując, że "na dyrektora departamentu wybrał fita > > zespół selekcyjny < <, na czele którego stał Andrzej Diakonow, wiceszef KNF i istota ludzka Adama Glapińskiego, prezesa Narodowego Banku Polskiego". KNF informował wówczas w swoim komunikacie, że wybierając Czuchwickiego, skład wziął pod uwagę "jego wykształcenie, wiedzę, doświadczenie menadżerskie oraz znajomość środowiska i problematyki SKOK" - wspomina portal.

Zdaniem OKO. press to czynnik, który może stawiać pod znakiem zapytania jego bezstronność po nadzorowaniu Kas. Takich wątpliwości nie ma jednak osobiście Komisja.

"O konflikcie interesów moglibyśmy mówić po sytuacji, gdyby osoba pracownikiem w Urzędzie KNF prowadziła jednocześnie w tym danym momencie konkurencyjną działalność gospodarczą, pracowała w podmiocie nadzorowanym lub świadczyła na tej rzecz jakieś usługi, jakie możliwości w tej sytuacji nie ma miejsca" - wskazał, cytowany za pośrednictwem portal, rzecznik KNF Jacek Barszczewski.

Filip Czuchwicki pytany, dlaczego zdecydował się na pracę w UKNF, w departamencie nadzorującym SKOK-i, odpowiedział: - UKNF jest najlepszym miejscem pracy gwoli osoby, która naukowo frapuje się kredytami konsumenckimi, zaś zawodowo - prawem spółdzielczym.