Balcerowicz o 500 zł na dziecko: to marnotrawstwo pieniędzy

Temat: PiS

  • 300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do odwiedzenia jego ciągłego funkcjonowania"
  • Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja
  • Cztery śmigłowce za ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze siły zbrojne"
  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na poboczne miliardy
  • Zmiany w PIT, ale z warunkami

Nie znam żadnych testowań, które mocno potwierdzałyby, iż dzięki programowi "Rodzina 500 plus" będzie więcej dzieci. To marnotrawstwo pieniędzy, a przecież chodzi o miliardy złotych - powiedział prof. Leszek Balcerowicz, były wicepremier i minister finansów.

Prof. Leszek Balcerowicz oświadczył w programie "Kropka morzem i" w TVN24, że nie zna żadnych testowań, które mocno potwierdzałyby, hdy w efekcie wprowadzenia świadczenia dla rodziców będzie więcej pociechy.

Stracisz 500 złotych na dziecko, bo przekroczysz próg? Wprowadźmy "złotówka za złotówkę"

- Odrzucić znam żadnych badań, które mocno potwierdzałyby, że dzięki programowi Rodzina 500 plus będzie więcej dzieci. Zbyt mniej pieniędzy można żeby w tej dziedzinie osiągnąć większy efekt. Z miejsca widzenia gospodarowania pieniędzmi publicznymi jest to marnotrawstwo. A przecież chodzi o miliardy złotych - powiedział były wicepremier.

- Nie ma żadnego solidnego poparcia, iż dzięki tym miliardom złotych, których nie ma, bowiem mamy deficyt w budżecie, będzie więcej dzieci. Przy tym roku program finansowany jest z dochodów, które w przyszłym roku się nie powtórzą. A Polska ma jeden z najistotniejszych deficytów finansów publicznych przy Unii Europejskiej - dodał.

Spowolni gospodarkę?

Były prezes NBP ocenił, że podobnie zachowywali się politycy w Grecji, którzy przez lata rozdawali ludziom pieniądze. - Byli za sprawą tego popularni, ale wszystko zakończyło się krachem. Każdy, kto jest odpowiedzialny za nasz kraj gospodarkę, powinien patrzeć naprzód i dostrzec to, o czym mówią ekonomiści - tłumaczył Balcerowicz. Dodał, że wykonanie programu PiS wywoła spowolnienie gospodarcze.

- Całkowity program PiS, który rozpoczął być realizowany, jest programem spowolnienia wzrostu gospodarczego w Polsce. Ten program doprowadzi dodatkowo, że ludzie nadal będą mieli zachętę do wyjazdu do bogatszych krajów. Nie będziemy mogli liczyć, że Polacy raczą wracać, jeśli będzie rosnąć luka między Polską natomiast bogatymi krajami - prognozuje prof. Balcerowicz.

Zaszkodzi PKB?

Były wicepremier odniósł się do wypowiedzi minister rodziny, pracy i polityki rodzinnej Elżbiety Rafalskiej, która stwierdziła, że program "Rodzina 500 plus" napędzi PKB o 0, 5 proc. - To wydaje się być kompromitujące, bo cała strategia PiS-u pochłania oszczędności na to, aby sfinansować lukę w finansach publicznych, czyli te oszczędności nie będą mogły finansować inwestycji a mianowicie skomentował.

- Być może w tym roku stanie się więcej wydatków konsumpcyjnych wydatkiem spadku inwestycyjnych na dłuższą metę. To spowolnienie rozwoju gospodarczego Polski - ocenił były wicepremier.