Bezrobocie najniższe od 8 lat

Temat: Praca

  • Nawet milion pracowników może wyjechać z Polski. Ciemny scenariusz
  • Czarny scenariusz gwoli gospodarki. "Ukraińcy po prostu wybiorą Niemcy"
  • Raport: Polacy wolą pracę w cudzoziemskich firmach
  • Ponad 12 tysięcy dni niewykorzystanego urlopu. Samorządowcy wolą pieniądze
  • "Brakuje naszej firmie rąk do pracy jak i również pracodawcy narzekają". Nowe informacje w sprawie bezrobocia

8, 8 proc. a mianowicie tyle w czerwcu owego roku wyniosła stopa bezrobocia w Polsce - podało Ministerstwo Rodzimy, Pracy i Polityki Społecznej. To najdogodniejszy wynik od ośmiu czasów.

Jak podaje Ministerstwo Rodzimy, Pracy i Polityki Społecznej stopa bezrobocia rejestrowanego w czerwcu br. wyniosła 8, 8 proc. To spadek o 0, trzy pkt. proc. w zestawieniu do maja br. Naprawdę dobrego wyniku nie stało się od października 2008 roku kalendarzowego.

Bank Światowy: Polacy mają najwięcej umów czasowych w całej UE

Dobry wynik

- Bezrobocie w czerwcu spadło niżej 9 proc. Tak rzetelnego wyniku nie było od czasu 8 lat. To wspaniałe informacje, które pozwalają wraz z optymizmem patrzeć na czas przyszły rynku pracy w Polsce – powiedziała Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy jak i również polityki społecznej.

Stopa bezrobocia w czerwcu br. była o 1, 4 punktu procentowego niższa niźli w czerwcu ub. roku kalendarzowego (8, 8 proc. w porównaniu do 10, dwóch proc. ).

Gdzie najmocniej?

Bezrobocie spadło we wszystkich województwach. W największym stopniu (o 0, 7 miejsca ) w województwie warmińsko-mazurskim, a więc tam, w którym miejscu od lat bezrobocie utrzymuje się na najwyższym poziomie.

Liczba bezrobotnych na koniec czerwca 2016 roku kalendarzowego wyniosła 1, 39 mln osób i w zestawieniu do maja 2016 r. spadła o 62, 12 tys. osób (o czterech, 3 proc. ).

We wszystkich województwach liczba bezrobotnych zmniejszyła się. W najwyższym stopniu w województwach: pomorskim - o 5, 7 proc. ( o 4, 1-wszą tys. osób); zachodniopomorskim - o 5, 6 proc. (o 4, 0 tys. osób); warmińsko -mazurskim a mianowicie o 5, 5 proc. (o 4, 2 tys. osób) i małopolskim - o 5, 3 proc. (o 5, 8 tys. osób).

Liczba wolnych miejsc pracy i obszarów aktywizacji zawodowej zgłoszonych poprzez pracodawców do urzędów robocie w

czerwcu br. wyniosła 146, 5 tys. W stosunku do maja wzrosła na temat 20, 2 tys. (o 16, 0 proc. ).

Więcej miejsc pracy

Liczba wolnych miejsc roboty zgłoszona w czerwcu br. była o 26, sześć tys., czyli o 22:00, 2 proc. wyższa w porównaniu do czerwca ub. roku.

Wzrost cyfry ofert pracy odnotowano przy 13-tu województwach. Najsilniejszy przy województwie opolskim, w którym liczba wolnych miejsc roboty wzrosła w stosunku do poprzedniego miech aż o 81, trzech proc.