Częstochowa. Ulgi dla inwestorów od 150 proc. minimalnej płacy

Ulgi za 150 procent pensji minimalnej. Miasto stawia firmom warunek

Przedsiębiorcy inwestujący na terenach specjalnych stref ekonomicznych w Częstochowie wciąż będą mogli ubiegać się o zwolnienie z datku od nieruchomości, jednak nowym warunkiem. Otrzymanie ulgi uzależniono od przyznania pracownikom pensji równej co najmniej 150 proc. minimalnego wynagrodzenia.

Pierwotna uchwała w sprawie zwolnień wraz z podatku od nieruchomości w specjalnych strefach ekonomicznych pozostała podjęta przez radnych przy marcu 2015 roku. Jak na przykład podał we wtorek Urząd Miasta w Częstochowie, po ostatnim czasie radni przedłużyli ważność uchwały do finiszu 2018 roku, wprowadzając równolegle nowy warunek uzyskania zniżki, związany z wysokością zarobku nowych pracowników.

Wzrost wynagrodzeń

Korzystający ze zwolnień podatkowych pracodawcy, inwestujący na terenach strefowych w Częstochowie, będą teraz musieli zagwarantować nowo zatrudnianym pracownikom wynagrodzenie nie niższe niż 150 proc. płacy minimalnej, obowiązującej w dniu zawarcia porozumienia o pracę. Wskazano, iż takie rozwiązanie zgodne jest z założeniami miejskiego planu "Teraz Lepsza Praca".

Tu firmy pragną zatrudniać. Oto ich zamiary na najbliższe miesiące

Wcześniej znalazły się zapisy obligujące , którzy korzystają z ulg pracodawców do podnoszenia standardów zatrudniania jak i również oferowania lepszych miejsc robocie. Zastosowano je w przypadku zwolnień z podatku od momentu nieruchomości w ramach programu tak zwanej pomocy de minimis na tworzenie nowych miejsc pracy. Uchwała radnych w tej sprawie jest podjęta w końcu kwietnia 2017 r. i weszła w życie trzy miesiące później.

Przedłużenie okresu obowiązywania ulg do oporu przyszłego roku kalendarzowego ma - jak tłumaczą samorządowcy - sprzyjać dalszej konkurencyjności częstochowskich terenów objętych strefami, utrzymać przyjazny gwoli inwestycji klimat, a przez to zachęcić przedsiębiorców do lokowania i rozwijania lokaty w Częstochowie.

Nowe miejsca pracy

Wartość inwestycji na terenach włączonych po Częstochowie do specjalnych stref ekonomicznych przekroczyła 1, szóstej mld zł. Od czerwca 2014 r., kiedy do SSE włączono kolejne obszary, wydano kilkanaście pozwoleń dzięki nowe inwestycje, dające przeszło 750 miejsc pracy.

Niedawno informację o uruchomieniu drugiego zakładu w Częstochowie ogłosiła amerykańska firma Guardian Glass, wyspecjalizowana m. in. w produkcji szkła dla budownictwa. Fabryka ma powstać obok istniejącej huty szkła Guardiana i zatrudnić ponad 150 osób. Przedsięwzięcie dzierży być zrealizowane w ciągu dwóch lat, do trzeciego kwartału 2019 r.

W Częstochowie znajdują się tereny włączone do trzech specjalnych stref ekonomicznych: Katowickiej (gdzie działa m. in. Guardian) oraz Mieleckiej.