Angela Merkel: UE nałoży nowe sankcje na Rosję, o ile to koniecznie  Wraz ze świata

Temat: Rosja - Unia Europejska

  • Nowe spółki objęte unijnymi sankcjami. Zbytnio budowę mostu na Krym
  • Ekspert o rosyjskich gigantach: to nie jest funkcjonowanie biznesowe. To element prac hybrydowych
  • Podejrzane turbiny w Krymie. Nikt się do odwiedzenia nich nie przyznaje
  • Źródła: Bruksela przedłuży sankcje w stosunku do Rosji
  • Chcą zaostrzenia sankcji wobec Rosji. "Putin ma obowiązek być szybko wyprowadzony z błędu"

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Szwecji Stefan Löfven odkryli dziś, że Europa będzie gotowa do nałożenia oryginalnych sankcji na Rosję, gdy będzie to koniecznie.

Angela Merkel zaznaczyła jednakże, że ma nadzieję, że nie będzie takiej wymagania, a wynegocjowane w Mińsku porozumienie i zawieszenie broni na wschodzie Ukrainy zacznie ostatecznie przynosić pozytywne skutki.

Putin: brak dostaw gazu na wschód Ukrainy pachnie ludobójstwem

Nowe sankcje?

- Powinniśmy zrobić wszystko, aby ów promyk nadziei stał się rzeczywistością - powiedziała dzięki wspólnej konferencji prasowej Angela Merkel. - To ma możliwość być pierwszy krok, poniekąd jeśli jest realizowany bardzo powoli - dodała.

Kanclerz Niemiec stwierdziła też, że niezwykle ważne jest, aby wysłać do Rosji bardzo wyraźny sygnał, hdy Unia Europejska ma jedno stanowisko i mówi wspólnym głosem.

Rozmowy

O możliwości nałożenia kolejnych unijnych sankcji na Rosję powiedział też w środę język francuski minister spraw zagranicznych Laurent Fabius, który gościł we wtorek w Paryżu szefów dyplomacji Rosji, Ukrainy i Niemiec. Ostrzegł on Moskwę, że jeśli prorosyjscy separatyści zaatakują ukraiński port Mariupol nad Morzem Azowskim, wówczas "na szczeblu europejskim sprawa sankcji będzie ponownie poruszona".

Zdobycie kontroli morzem tym miastem przez energii rebelianckie zapewniłoby Moskwie bezpośredni lądowy korytarz do zaanektowanego w ubiegłym roku Krymu.

Koszty agresji

W ubiegłym tygodniu przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk poinformował, że prowadzi konsultacje wraz z przywódcami UE na temat "kolejnych kroków" w relacji z konfliktem na zachodniej Ukrainie. Mają one być m. in. "skierowane w dalsze zwiększenie kosztów agresji" dla Rosji.

Zgodnie z zawartymi w Mińsku porozumieniami pokojowymi na zachodniej Ukrainie od 15 02 miało obowiązywać zawieszenie broni. Następnie z obu witryn www linii walk w ciągu 14 dni miało stanowić wycofane ciężkie uzbrojenie jak i również wytyczona strefa buforowa o szerokości od 50 do odwiedzenia 70 km.