Czerwony alert smogowy w Pekinie  Ze świata

Czerwony alert smogowy przy Pekinie. Część dróg zamknięta dla ruchu

W chińskiej stolicy w środę drugi dzień z rzędu obowiązuje najwyższy w czterostopniowej skali czerwony alert smogowy - podała agencja Reutera. Arterie i obwodnice Pekinu są zamknięte dla obrotu. Smog dławi miasto już od kilku tygodni.

Służby meteorologiczne ostrzegły, hdy widoczność może spaść przy niektórych rejonach poniżej 50 metrów. Odwołano w związku z tym część lotów.

Koło portu w Tiencinie utknęły od poniedziałku ponad dwa tysiące urlopowiczów, ponieważ smog uniemożliwia wejście ich statku do portu - podała gazeta "Beijing Evening News".

Alert smogowy w Budapeszcie. Ryzyko dla dzieci i dorosłych

Zawieszenie załadunku statków

Słaba widoczność była we wtorek przyczyną zawieszenia załadunku statków w trzech podstawowych portach na północy Chin.

Zanieczyszczenie powietrza miejscowości w północnych i środkowych Chinach wielokrotnie przekracza normę Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i alerty smogowe są tam na porządku codziennympowszednim zwłaszcza zimą, kiedy rośnie popyt na energię, uzyskiwaną głównie ze spalania węgla.

Wcześniej w Pekinie obowiązywał alert pomarańczowy. Jakim sposobem pisze agencja Reutera, chińskie ministerstwo ochrony środowiska odrzucić ogłaszało czerwonego alertu przy mieście z powodu rozbieżności w prognozach meteorologicznych dla różnych części stolicy.

Najwyższy stopień ostrzeżenia

Czerwony alert - najwyższy pułap ostrzeżenia przed smogiem, skutkujący zamykaniem fabryk, placów wybudowania i szkół - ogłosiło w niedzielę 25 chińskich miast.

Od kilku lat Chiny prowadzą bitwę z zanieczyszczeniem, aby powstrzymać degradację powietrza, wód jak i również gleby zniszczonych kilku dekadami niekontrolowanego rozwoju gospodarczego. Podejmowane środki jak do tej pory nie dały jakichkolwiek bądź lub co najwyżej znikome efekty.

Ciężko zabrudzona jest otaczająca Pekin teren Hebei (czyt. Hopej), w której we wtorek nakazano zamknięcie wszystkich fabryk w Tangshan, największym mieście na wschód od Pekinu, produkującym stal.

Francuzi stawiają na elektryczne auta. Będą duże dopłaty

Wszystkiemu winne stalownie

Władze Hebei na swoich stronach internetowych wymieniają właśnie stalownie jako winne zanieczyszczenia i braku kontroli emisji ze spalania węgla.

W prowincji Hebei leży siedem z w najwyższym stopniu zanieczyszczonych w 2015 roku chińskich miast.

Poziom zanieczyszczenie powietrza uznany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za dopuszczalny to 25 mikrogramów cząsteczek o średnicy do 2, 5 mikrona (PM2. 5) na metr sześcienny. Cząsteczki takie będą szczególnie groźne dla tkanki płucnej. W poniedziałek w kilku miastach w prowincji Hebei wartość ta była przekroczona 400 razy.

Naukowcy z niemieckiego Instytutu im. Maxa Plancka oszacowali, że smog jest w Chinach przyczyną 1, 4 miliona przedwczesnych zgonów na rok.